fot. PAP/Marcin Obara

P. Duda: Nowy Ład idzie w złym kierunku. Niech rządzący w naszym kraju się opamiętają

Szef „Solidarności” Piotr Duda ocenił, że decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kopalni Turów jest skandaliczna. Przewodniczący zwrócił uwagę, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej nie ma nic wspólnego z ekologią. „Żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju i tutaj mają być rządy narodowe, a nie federacje kolejnych państw” – wskazał.

Piotr Duda zaznaczył, że to polityka i naciski biznesu, aby polska gospodarka była jak najmniej konkurencyjna i to właśnie było widać.

– Nie respektujemy tego, dlatego że żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju i tutaj mają być rządy narodowe, a nie federacje kolejnych państw. Nie pozwolimy na to, by podporządkować naszą gospodarkę jurysdykcji Francji lub Niemiec. Już popełniliśmy taki błąd podczas demonstracji w sprawie przemysłu stoczniowego, gdzie likwidowano nam stocznie w Gdańsku, Szczecinie oraz w Gdyni, a w tym samym czasie była zgoda na pomoc publiczną stoczniom niemieckim. Dlatego w tej sprawie nie będzie naszej zgody. Niech rządzący w naszym kraju się opamiętają. Widać, że ten Nowy Ład idzie w złym kierunku – powiedział Piotr Duda, szef „Solidarności”.

Jarosław Grzesik, szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, oświadczył, że 9 czerwca w Warszawie odbędzie się demonstracja z udziałem m.in. związkowców z Turowa. Przekazał, że ma być ona zorganizowana wobec wizji utraty bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Rząd zapewnia, że skarga ws. kopalni Turów zostanie wycofana z TSUE przez Czechy po przyjęciu umowy bilateralnej. Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

W ubiegły piątek TSUE nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów do czasu wydania wyroku. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj