Owsiak: Mam kłopoty z „Naszym Dziennikiem”

Prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak domaga się przeprosin od „Naszego Dziennika” za publikację na jego łamach artykułów dotyczących Przystanku Woodstock z 2004 roku. Obrona twierdzi, że Owsiak, składając taki wniosek przed sądem, chce dokonać pewnej formy cenzury, a gazeta ze względu na „społecznie uzasadniony powód” miała prawo skrytykować tę imprezę.

Podczas wczorajszej rozprawy Owsiak w obszernych wyjaśnieniach odpierał zarzuty sformułowane na łamach „Naszego Dziennika” odnośnie do Przystanku Woodstock z 2004 roku. Podkreślił, że koncertom przyświecają hasła: „Stop przemocy, stop narkotykom”. Podczas ich trwania można handlować jedynie piwem, i to poza terenem imprezy, a zajmujące się tym firmy posiadają odpowiednie koncesje. Tłumaczył, że policja nie sygnalizuje organizatorom problemów z pijanymi uczestnikami, co ma oznaczać, że takiego problemu nie ma. Jeśli chodzi o narkotyki, to patrole policji mają za zadanie, przy współpracy z organizatorami, wyłapywać dilerów. Prezes WOŚP przyznał jednak, że takie przypadki się zdarzają, ale je zbagatelizował, mówiąc, że jest ich kilka wobec dużej liczby uczestników i są na obrzeżach trwającej imprezy.

Zaprzeczał też, iż powiewające na koncercie flagi z twórcami komunizmu i jego działaczami (Marksem, Engelsem, Che Guevarą) są przekaźnikiem określonej ideologii. – To ozdoba i nic więcej. Nie interesuje organizatorów, co miałoby to oznaczać – powiedział. Reprezentująca dziennik mecenas Krystyna Kosińska stwierdziła, że WOŚP toleruje również flagi z liściem marihuany, ale Owsiak odpowiedział wymijająco, iż w tak dużej ich liczbie może się nawet trafić flaga „z liściem kapusty”. Niestety, Jerzy Owsiak nie miał możliwości odpowiedzi na kilkanaście pytań pani mecenas dotyczących działalności WOŚP z uwagi na to, że sąd je uchylił, uznając, że nie dotyczą one przedmiotu procesu. Krystyna Kosińska pytała m.in. o skutki hasła „Róbta, co chceta”. Na koniec Owsiak zaznaczył, że ma „problemy” z „Naszym Dziennikiem”, Telewizją Trwam i Radiem Maryja, które to media mają w niekorzystnym świetle przedstawiać działalność WOŚP.

Jego zdaniem, dziennik naruszył dobra osobiste Fundacji, pisząc, że podczas Woodstocku ma miejsce demoralizacja młodzieży mającej dostęp do alkoholu, narkotyków i papierosów. Obrona chce oddalenia pozwu, stwierdzając, że była to „uzasadniona krytyka” wynikająca ze „społecznie uzasadnionego powodu”, a Owsiak, składając taki wniosek przed sądem, chce dokonać pewnej formy cenzury. Mecenas Kosińska zgłosiła również formalne zastrzeżenia co do tego, czy Fundacja mogła pozwać „Nasz Dziennik”, skoro artykuły dotyczą Owsiaka zajmującego w WOŚP bliżej nieokreśloną pozycję. Wyrok w procesie ma zapaść 20 grudnia.


Zenon Baranowski
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl