Otwarcie wystawy poświęconej Polakom ratującym Żydów

W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku otwarto wystawę o Polakach ratujących Żydów. Jest ona poświęcona Polakom „Sprawiedliwym wśród Narodów Świata”.

W niedzielę przypada Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, czyli o tych ludziach, którzy pomagali Żydom w okresie Holokaustu. Kilkanaście historii rodzin, które pomagały Żydom ukazuje wystawa w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Na planszach można zobaczyć także w jaki sposób pomagało Polskie Państwo Podziemne. Jest to wystawa, którą 23 lutego otwarto w Sejmie RP – mówi Ewa Rogalewska, współautorka wystawy.

– Wystawa jest taką wystawą, która w pigułce ten temat pomocy Żydom podczas okupacji niemieckiej. Ta wystawa ukazuje też problem pomocy zarówno instytucjonalnej. Była to pomoc niesiona przez agendy polskiego państwa podziemnego –  żołnierzy armii krajowej przez Kościół katolicki – mówi – mówi Ewa Rogalewska, współautorka wystawy.

Wystawa przywołuje wspaniałe postawy Polaków wobec bliźnich. O czym przypomniał w liście skierowanym do uczestników wystawy Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Każdy przyjazny gest,  każda pomoc okazana żydowskim sąsiadom była   strony Polaków aktem heroizmu. Symboliczny jest los rodziny Ulmów, która zapłaciła najwyższą cenę za realizację chrześcijańskiego zakazu, by nieść pomoc najbardziej potrzebującym. Ulmowie zginęli wraz z żydowskimi uciekinierami, których próbowali uratować. To jedni z wielu –   mówi Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

To właśnie Polacy mogą się chlubić największą liczba uhonorowanych tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Wystawę przygotowaną prze  IPN,  można oglądać do 17 kwietnia w Rzeszowie, Krakowie oraz w Białymstoku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl