fot. PAP/Leszek Szymański

Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców

Jutro mija termin na dopisanie się do spisu wyborców. Z kolei do piątku można odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki niemu oddamy głos w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą.

Wielu z nas w dniu wyborów będzie przebywało poza miejscem stałego zameldowania. Stąd – aby oddać głos – trzeba dopisać się do spisu wyborców. Wniosek składamy w urzędzie gminy, na obszarze której chcemy oddać głos. Możemy również zrobić to przez internet. Czasu jest coraz mniej. Zmiana spisu wyborców będzie dotyczyła także drugiej tury, jeśli do niej oczywiście dojdzie.

Jeśli nie wiemy, gdzie będziemy przebywać w dniu głosowania, szansą na to, by wziąć udział w wyborach jest zaświadczenie o prawie do głosowania. Tutaj wniosek możemy złożyć osobiście, faksem lub mailem. Otrzymamy dwa zaświadczenia, na pierwszą i drugą turę. Dzięki zaświadczeniu możemy głosować w dowolnym miejscu w kraju, za granicą, a nawet na polskim statku morskim. Po otrzymaniu zaświadczenia jesteśmy skreśleni ze spisu wyborców w naszym obwodzie. Z kolei kiedy zgubimy je, nie dostaniemy kolejnego. W takiej sytuacji wyborca nie zagłosuje ani w swoim obwodzie głosowania, ani w żadnym innym.

Minął już czas zgłaszania się do głosowania korespondencyjnego. Teraz mogą zrobić to już tylko te osoby, które przebywają na kwarantannie i będą na niej w dniu wyborów. Termin upływa jutro. Jeśli na kwarantannę wyborca trafi po 23 czerwca, to zamiar udziału w głosowaniu musi zgłosić do piątku. Wtedy powinien otrzymać pakiet wyborczy z urzędu gminy.

TV Trwam News

drukuj