fot. twitter.com/zus_pl

Osoby, które potrzebują zaświadczenia o osiąganych dochodach z ZUS mogą załatwić sprawę przez internet

Osoby, które potrzebują zaświadczenia o wysokości emerytury lub zasiłku z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą już samodzielnie tworzyć elektroniczne potwierdzenia. Dokumenty te nie wymagają podpisu pracownika placówki.

Do tej pory tylko ubezpieczeni i płatnicy składek mogli samodzielnie generować elektroniczne potwierdzenia o danych zgromadzonych w ZUS na PUE ZUS. Od 31 lipca taką możliwość zyskali również świadczeniobiorcy.

Mogą teraz m.in. pobierać zaświadczenia z informacjami dotyczącymi przysługujących emerytur, rent i zasiłków, a także wysokości wypłat. Taki dokument można przekazać do instytucji, która tego wymaga.

Rzecznik regionalny ZUS woj. dolnośląskiego, Iwona Kowalska-Matis, podkreśla, że to rozwiązania jest dużym ułatwieniem dla obywateli załatwiających sprawy urzędowe.

Czasami urzędy, banki wymagają zaświadczenia o osiąganych dochodach. Teraz, jeżeli ktoś dostaje rentę, emeryturę zasiłki z ZUS może sobie wygenerować elektroniczny dokument. Żeby wygenerować takie zaświadczenie, potrzebne jest konto na platformie internetowej.  Można je założyć przez bakowość internetową, nie wychodząc z domu – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Portal PUE https://www.zus.pl/pue umożliwia załatwianie spraw w ZUS drogą online i jest dużym ułatwieniem dla osób ubezpieczonych, płatników składek, świadczeniobiorców i lekarzy. Do końca lipca 2021 roku profil na platformie założyło ponad 8 mln osób.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl