Oslo: spotkanie prezydenta Dudy z premier Norwegii

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premier Norwegii Erną Solberg rozpoczęło się w poniedziałek w Oslo. Prezydent zapowiadał, że z władzami Norwegii porozmawia m.in. o współpracy w zakresie energetyki, budownictwa, wojskowości, nauki i nowych technologii.

Po zakończeniu rozmowy planowane jest spotkanie prezydenta Dudy i norweskiej premier z mediami.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przylecieli do Norwegii w niedzielę po południu. Oficjalny program wizyty rozpoczął się w poniedziałek przed południem od ceremonii powitania polskiej pary prezydenckiej przez króla Norwegii Haralda V i królową Norwegii Sonję przed Pałacem Królewskim w Oslo.

Po ceremonii powitania polski prezydent oraz król Norwegii złożyli kwiaty przed Pomnikiem Narodowym w Twierdzy Akershus. Następnie prezydent udał się na spotkanie z przewodniczącym parlamentu Królestwa Norwegii Olemicem Thommessenem.

W niedzielę tuż po przylocie do Oslo prezydent i pierwsza dama spotkali się w ambasadzie RP z Polonią. Duda podkreślił, że składa wizytę w Norwegii, by „nadać jeszcze większy rozmach relacjom polsko-norweskim”.

Jak mówił, podczas spotkań z królem Haraldem V i premier Solberg będzie rozmawiał o przyszłej współpracy między Polską a Norwegią w zakresie energetyki, budownictwa, współpracy wojskowej, naukowej i nowych technologii.

Prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Krzysztof Szczerski mówił wcześniej, że podstawowym celem wizyty prezydenta w Norwegii jest podkreślenie wagi współpracy z krajami skandynawskimi.

Chcemy, żeby państwa skandynawskie były drugim po Europie Środkowo-Wschodniej naturalnym obszarem regionalnym współpracy Polski; środowiskiem, z którym Polska nawiąże szczególne, strategiczne kontakty – powiedział Szczerski.

Jak dodał, byłoby to dopełnienie „projektu ABC”, czyli projektu współpracy regionalnej z państwami położonymi wokół trzech mórz: Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego.

Wieczorem para prezydencka weźmie udział w oficjalnym obiedzie wydanym w Pałacu Królewskim przez króla i królową Norwegii.

PAP/RIRM

drukuj