fot. PAP/Darek Delmanowicz

Orliki krzykliwe wracają w Karpaty

W polskie Karpaty z zimowania w Afryce wracają orliki krzykliwe. „Pierwsze orliki pojawiły się w tym tygodniu na Dukielszczyźnie w Beskidzie Niskim; m.in. we wsi Równe” – powiedział PAP koordynator regionu podkarpackiego Komitetu Ochrony Orłów dr Marian Stój.

W polskiej części Karpat bytuje blisko 450 par tych drapieżników. Największe w Europie zagęszczenie populacji tego gatunku występuje w Beskidzie Niskim – dodał ornitolog.

Zwrócił uwagę, że „przed rokiem przyleciały o tydzień później, bo dopiero 12 kwietnia”.

Bezpośrednio po przylocie zaczynają tokować i odnawiać gniazda. W trzeciej dekadzie kwietnia rozpoczną znoszenie i wysiadywanie jaj – przypomniał.

Gniazdujące w polskich Karpatach orliki zimę spędziły na sawannach wschodniej, centralnej i południowej Afryki.

Przyrodnik zauważył, że „są to dosyć punktualne ptaki”.

Ich odloty zawsze rozpoczynają się tuż przed 15 września i trwają kilka dni. Podobnie jest z wiosennymi powrotami. Od lat regularnie przylatują na przełomie marca i kwietnia – podkreślił.

W Polsce gniazduje ponad dwa tysiące par orlików krzykliwych; przede wszystkim w północno-wschodniej i południowo-wschodniej Polsce.

Na Podkarpaciu drapieżniki te można spotkać w Beskidzie Niskim, Bieszczadach, Górach Sanocko-Turczańskich oraz na pogórzach Przemyskim, Dynowskim i Bukowskim. Najwyższe zagęszczenie populacji tego gatunku w Europie jest w Beskidzie Niskim; nawet do 20 par na 100 km kw.

Oprócz naszego kraju orliki krzykliwe żyją również na Białorusi, Łotwie, Litwie i Słowacji.

***

Orlik krzykliwy ma ok. 65 cm długości, a rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 165 cm. Żywi się gryzoniami, płazami, gadami i większymi owadami. W Karpatach gniazda zakłada głównie na jodłach; w połowie wysokości drzewa.

PAP/RIRM

drukuj