fot. cbsp.policja.pl

Opolskie. Zatrzymany na A4 cudzoziemiec to Afgańczyk

Młody mężczyzna, którego Straż Graniczna znalazła ukrytego w ciężarówce jadącej z Serbii, to obywatel Afganistanu – poinformowała PAP kpt. Katarzyna Walczak ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Do zdarzenia doszło 13 lipca na opolskim odcinku autostrady A4. Na ślad cudzoziemca trafił serbski kierowca ciężarówki. Zaniepokoiły go odgłosy dochodzące z zaplombowanego kontenera. Mężczyzna zatrzymał ciągnik  przy patrolu Straży Granicznej. Ze względu na konieczność zerwania plomb, funkcjonariusze SG wezwali  celników.

Wśród przewożonych elementów miedzianych znaleziono młodego mężczyznę, który nie miał jakikolwiek dokumentów. Cudzoziemiec został zatrzymany, a następnie przewieziony do placówki SG.

„W trakcie postępowania z udziałem tłumacza, na podstawie oświadczenia zatrzymanego, ustalono, że jest obywatelem Afganistanu. Obecnie, na mocy decyzji sądu, przebywa w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Wiemy już, że składał wniosek o uzyskanie statusu uchodźcy w jednym z państw UE, dlatego, zgodnie z międzynarodowymi ustaleniami, zostanie tam odesłany” – powiedziała kpt. Katarzyna Walczak.

PAP/RIRM

drukuj