fot. PAP

Opolskie: stany alarmowe przekroczone w siedmiu miejscach

Stany alarmowe rano przekroczone były w siedmiu miejscach w woj. opolskim, w tym na Odrze, gdzie obecnie przepływa fala wezbraniowa. Pogotowie przeciwpowodziowe utrzymuje się w czterech gminach, a alarm ogłosiły dwa samorządy.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Opolu uspokaja jednak, że zagrożenia powodzią nie ma, a sytuacja na rzekach się stabilizuje.

Kierownik opolskiego WCZK Stanisław Potoniec podał PAP w piątek, że stany alarmowe przekroczone są w dwóch miejscach na Odrze – przy ujściu Nysy oraz w Brzegu. To wynik fali wezbraniowej, która przetacza przez Opolszczyznę od czeskiej strony, gdzie w ostatnich dniach miały miejsce większe opady.

Stany alarmowe przekroczone zostały też na Małej Panwi w Turawie, gdzie miały miejsce zrzuty ze zbiornika, oraz powyżej zbiornika w Ozimku; w Skorogoszczy na Nysie Kłodzkiej, w Karłowicach na Stobrawie oraz na Bogacicy w Domaradzu.

Stany ostrzegawcze natomiast przekroczone są w dziesięciu miejscach. W czterech gminach utrzymywane jest od środy pogotowie przeciwpowodziowe – w Głogówku, Zdzieszowicach, Walcach i Krapkowicach. Alarm powodziowy ogłoszony został też w Turawie i Brzegu.

Potoniec zapewnił jednak, że zagrożenia powodzią nie ma. Na najbliższe 48 godzin meteorolodzy nadal zapowiadają jednak przelotne opady deszczu i burze. W związku z tym może dochodzić do lokalnych podtopień.

PAP

drukuj