fot. pixabay.com

Opolskie: Przez kliknięcie w link straciła 8 tys. euro

Opolska policja ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe SMS-y z linkami odsyłającymi do rzekomo ważnych komunikatów. Jak poinformowała w czwartek KW Policji w Opolu, po aktywacji takiego linku jedna z mieszkanek Namysłowa straciła 8 tysięcy euro.

Opolska policja ostrzega przed oszustami, którzy, wykorzystując świąteczną gorączkę związaną z przygotowaniem świątecznych zakupów i prezentów, masowo rozsyłają SMS-y zawierające linki z komunikatami o rzekomo nieodebranej paczce, potrzebie zweryfikowania numeru telefonu, odczytania czekającej od nieznanej osoby wiadomości MMS, a nawet o czekającym na odbiorcę informacji gratisowym prezencie.

Jak się może skończyć klikanie w zamieszczone w tak spreparowane linki, przekonała się mieszkanka Namysłowa. Kobieta otrzymała wiadomość o rzekomym spadku, który miał na nią czekać poza granicami Polski. Aktywując go, zachęciła oszustów do kontaktu, którzy szybko przekonali ją, że zanim otrzyma spadek, musi pokryć niezbędne koszty procesowe i administracyjne. Kobieta przekazała przestępcom 8 tysięcy euro, które według ustaleń policji, zostały błyskawicznie wypłacone z banku poza granicami Polski. Oczywiście żadnego spadku nie było.

Innym sposobem oszustów jest zainstalowanie – po uruchomieniu linku przez ofiarę – na telefonie lub komputerze specjalnie przygotowanej aplikacji, która potrafi przeprowadzić atak na konto bankowe.

„Gdy otrzymamy wiadomość SMS, który zawiera podejrzany link, nie klikajmy bezrefleksyjnie w załączniki” – apelują policjanci.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl