PAP/Mateusz Marek

Operacja „Lot do domu” przekształcona w inicjatywę „Cargo dla Polski”

Operacja „Lot do domu” została przekształcona w inicjatywę „Cargo dla Polski”. W ramach akcji utworzono most powietrzny między Polską a Chinami.

W ten sposób będą transportowane materiały do walki z pandemią i sprzęt zapewniający bezpieczeństwo służbom medycznym.

Samoloty ze sprzętem medycznym z Chin dotarły do Polski już w ubiegłym tygodniu. Od teraz LOT będzie dostarczał też materiały zamawiane przez samorządy i organizacje pozarządowe. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z usługi na zasadach komercyjnych.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk podkreśla, że materiały z Chin trafiają do Polski niemal każdego dnia.

– Na zlecenie rządu PLL LOT utworzyły most powietrzny między Chinami a Polską. Za jego pośrednictwem są transportowane przede wszystkim środki ochrony indywidualnej dla personelu medycznego i wszystkich służb, które są na pierwszej linii walki z epidemią – maski, kombinezony, maseczki chirurgiczne. Z tego mostu bezpłatnie mogą korzystać samorządy. Można zgłaszać się za pośrednictwem strony LOT-u. Jest tam zakładka, w której wypełnia się szereg informacji, po czym można uzyskać miejsce w lukach bagażowych – wyjaśnia Michał Dworczyk.

Akcja „Lot do domu” trwała od 15 marca. W związku z pandemią umożliwiała ona powrót do domu Polakom i uprawnionym do tego cudzoziemcom.

MSZ podało, że dzięki akcji do kraju wróciło ponad 55 tys. polskich obywateli w ramach 388 lotów z 71 lotnisk na całym świecie.

RIRM

drukuj