ONZ: Już 34 ugrupowania ekstremistyczne powiązane z IS

34 islamskie ugrupowania ekstremistyczne miały do połowy grudnia zaprzysiąc wierność Państwu Islamskiemu (IS); ich liczba w 2016 roku jeszcze wzrośnie – podał sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun w swym opublikowanym w piątek wieczorem raporcie.

Ban napisał, że IS stanowi „bezprecedensowe zagrożenie” z powodu swej zdolności przekonywania do siebie ugrupowań ekstremistycznych z takich krajów jak Filipiny, Uzbekistan, Pakistan, Libia i Nigeria.

Zapowiedział, że członkowie Organizacji Narodów Zjednoczonych powinni przygotować się na wzrost ataków ze strony bojowników Państwa Islamskiego podróżujących do innych krajów niż te, w których mieszkają i organizujących swe terrorystyczne siatki.

„Niedawna rozbudowa strefy wpływów IS w zachodniej i północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie, w południowej i południowo-wschodniej Azji pokazuje tempo i skalę działania tej organizacji w ciągu zaledwie 18 miesięcy” – zauważył sekretarz generalny ONZ.

Ban przypomniał, że IS jest „najbogatszą na świecie organizacją terrorystyczną”, a jej dochody z wydobycia ropy wyniosły w ubiegłym roku szacunkowo 400-500 mln dolarów.

PAP/RIRM

drukuj