fot. wikipedia

ONZ apeluje o 825 mln dolarów na walkę ze skutkami suszy w Somalii

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował we wtorek w Mogadiszu do wspólnoty międzynarodowej o zebranie 825 mln dolarów na pomoc Somalii, zagrożonej wielkim głodem z powodu suszy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że ponad 6,2 mln Somalijczyków, czyli połowa populacji, potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej, gdyż kolejna susza panuje w Afryce Wschodniej i kraj stoi w obliczu trzeciej fali głodu w ciągu ostatnich 25 lat.

Władze Somalii, zniszczonej przez trwające dwie dekady wojny i powtarzające się kryzysy humanitarne, ogłosiły pod koniec lutego „katastrofę naturalną”, przypominając o 260 tys. ofiarach głodu w 2011 roku. Ponad połowa z nich były to dzieci w wieku poniżej 5 lat.

„Uniknięcie najgorszego jest możliwe. Potrzebujemy masowego wsparcia ze strony wspólnoty międzynarodowej, aby uniknąć powtórki tragicznych wydarzeń z 2011 roku” – powiedział dziennikarzom sekretarz generalny ONZ po spotkaniu w Mogadiszu z nowym prezydentem Somalii Mohamedem Abdullahim Mohamedem, zwanym też Farmajo.

ONZ ostrzegła w poniedziałek, że od początku roku zmarło w Somalii z powodu skutków suszy 196 osób, a prawie 8 tys. ludzi zachorowało na cholerę.

PAP/RIRM

drukuj