fot. freepik.com

Olsztyn: Do sądu wpłynął akt oskarżenia wobec 42 osób w sprawie stowarzyszenia Helper

Sąd Okręgowy w Olsztynie zajmie się sprawą stowarzyszenia Helper. Wpłynął akt oskarżenia wobec 42 osób, w tym byłego agenta Centralnego Biura Antykorupcyjnego – Tomasza K.

To największa sprawa, jaka do tej pory wpłynęła do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Blisko 100 tys. kart dokumentów zawartych w 500 tomach akt. Chodzi o nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper. Organizacja w latach 2010-2017 miała pozyskać wiele milionów dotacji z budżetu państwa na prowadzenie środowiskowych domów samopomocy. Z pozyskanych na podstawie fikcyjnych faktur 71 milionów złotych dotacji stowarzyszenie przywłaszczyło sobie ponad 33 mln zł. Oskarżeni za te pieniądze mieli kupować m.in. drogie kosmetyki, markową odzież i drona.

Rzecznik sądu, Olgierd Dąbrowski-Żegalski, przekazał, że obecnie trwają prace nad wyłonieniem składu sędziowskiego.

42 osoby usłyszą łącznie ponad 140 zarzutów. Blisko 900 osób zostanie przesłuchanych. Główne oskarżone to Katarzyna K. (wobec niej postawiono 27 zarzutów) i Marzena H., która usłyszy 18 zarzutów. Jedną z osób podejrzanych jest także były agent CBA oraz były poseł Prawa i Sprawiedliwości – Tomasz K.

W stan oskarżenia zostaną postawieni też przedsiębiorcy. Chodzi o pomocnictwo i wystawianie nierzetelnych rachunków oraz faktur na rzecz stowarzyszenia Helper. Zarzuty usłyszą też niektórzy samorządowcy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci oraz wojewoda warmińsko-mazurski w latach 2010-2015, Marian P.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl