fot. PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek zapowiedział konsystorz; wśród nowych księży kardynałów nie ma Polaka

Ojciec Święty Franciszek ogłosił, że 28 listopada odbędzie się konsystorz, w trakcie którego mianuje 13 nowych księży kardynałów. Podczas rozważań przed modlitwą Anioł Pański, Papież przypomniał, że „sprawdzianem naszej drogi nawrócenia i świętości jest zawsze miłość bliźniego.”

W niedzielnej Ewangelii czytamy, że Pan Jezus ustanawia dwie fundamentalne zasady dla ludzi wierzących wszystkich czasów.

– Po pierwsze, życie moralne i religijne nie może ograniczać się do lękliwego i wymuszonego posłuszeństwa, ale jego regułą musi być miłość, drugą kwestią jest to, że miłość musi zmierzać równocześnie i nierozłącznie ku Bogu i ku bliźniemu – wskazał Franciszek.

Wszystkie przykazania, które dał nam Pan Jezus muszą być odniesione do miłości Boga i bliźniego – dodał Ojciec Święty.

– Miłość do Boga wyraża się przede wszystkim w modlitwie, a zwłaszcza w adoracji. Miłość bliźniego, która nazywa się także miłością braterską, polega na  bliskości, słuchaniu, dzieleniu się, troszczeniu się o innych – podkreślał Papież.

W dzisiejszej Ewangelii – jak mówił Papież – Jezus pomaga nam udać się do żywego i tryskającego źródła Miłości. Takim źródłem jest sam Bóg, którego trzeba miłować całkowicie w komunii. Sprawdzianem naszej drogi nawrócenia i świętości jest zawsze miłość bliźniego.

– Tak długo, jak istnieje brat lub siostra, którym zamykamy serce, tak długo będziemy dalecy od bycia uczniami, tak jak prosi nas Jezus. Boże Miłosierdzie nie pozwala nam się zrażać, wręcz przeciwnie, wzywa nas do rozpoczynania każdego dnia na nowo, by żyć konsekwentnie Ewangelią – mówił papież Franciszek.

Ojciec Święty modlił się także o pokój w Nigerii, gdzie w ostatnim czasie doszło do gwałtownych starć między policą a protestującymi grupami młodych.

Papież ogłosił, że 28 listopada odbędzie się konsystorz. W jego trakcie Ojciec Święty mianuje 13 nowych księży kardynałów. Będą to: arcybiskup Waszyngtonu Wilton Gregory, nowy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych bp Marcello Semeraro, arcybiskup Sieny Augusto Paolo Lojudice, kustosz franciszkańskiego klasztoru w Asyżu Mauro Gambetti, biskup Mario Grech z Malty, metropolita Kigali w Rwandzie Antoine Kambanda, arcybiskup Santiago de Chile Celestino Aos Braco, biskup Cornelius Sim z Brunei i arcybiskup Jose Advincula z Filipin.

Na liście jest też czterech przyszłych kardynałów w wieku powyżej 80 lat, którzy nie będą elektorami na konklawe. Są to kaznodzieja Domu Papieskiego, włoski franciszkanin kapucyn o. Raniero Cantalamessa, były watykański dyplomata abp Silvano Tomasi, proboszcz rzymskiego sanktuarium Divino Amore Enrico Feroci i bp Felipe Arizmendi Esquivel z Meksyku.

TV Trwam News/PAP

drukuj