Ojciec – najlepszy nauczyciel

Rolą ojca jest przygotować dziecko do tego, żeby w przyszłości potrafiło radzić sobie w zmieniającym się świecie. Myślę, że tato może być także nauczycielem wypoczynku: pięknego i aktywnego – powiedział dr Dariusz Cupiał, założyciel Fundacji Cyryla i Metodego oraz inicjator projektu Tato.net, podczas programu „Warto być ojcem” w TV Trwam.

„Ojciec – najlepszy nauczyciel” to temat rozmowy przeprowadzonej przez Sławomira  Sidorka z dr. Dariuszem Cupiałem. Gość programu zwrócił uwagę na początku spotkania, że 100 lat temu istniało 400 zawodów, dziś jest ich ponad 40 tys., a rolą ojca jest pomóc dziecku wkroczyć w przyszłość.

– Rolą ojca jest przygotować dziecko do tego, żeby w przyszłości potrafiło radzić sobie w zmieniającym się świecie, także zawodowym. To jest możliwe i to się dzieje. W przestrzeni Tato.net (…) widzimy, że pierwszym krokiem jest samowychowanie. Samowychowanie pozwoli później przekazać ten typ postawy, bazę, dziecku. Mam pracować nad sobą. Ojciec uczy się i pomaga się uczyć (…). Ojciec swoją postawą może pomóc zachować pewnego rodzaju balans. Spotykam wielu ojców, którzy uczą dzieci jak być uwolnionym od smartfonów: masz to urządzenie, ale wchodząc do domu, przy drzwiach zostawiasz buty, płaszcz, parasol i… telefon. Z tym telefonem nie wchodzimy ani do kuchni, ani do łazienki, ani do sypialni. To pewien rodzaj nauki, który może być bardzo interesujący – mówił założyciel Fundacji Cyryla i Metodego.

Dr Dariusz Cupiał wskazał, że ojciec powinien wychowywać także poprzez pracę.

– Podczas dwóch miesięcy wolnego dziecku dobrze jest dać aktywny wypoczynek oraz pracę, która przyczyni się do tego, że spełni swoje marzenia, nabywając jakieś urządzenie czy inny cel. Myślę, że tato może być nauczycielem wypoczynku: pięknego i aktywnego (…). Dzisiaj potrzebujemy nauczyć się aktywnie wypoczywać w taki sposób, żeby sprawiało nam to przyjemność. Nie zapomnę historii taty, który długo szukał wspólnej pasji z synem. Nie mogli znaleźć nic wspólnego. W momencie, gdy z bloku przeprowadzili się do szeregowca i mieli kawałek działki, wpadli na pomysł, że będą uprawiać borówkę amerykańską (…). Musieli uwzględnić szereg czynników i dać sobie przestrzeń na cierpliwość, żeby doczekać się satysfakcji ze swojej pasji – podkreślił.

Odnosząc się do przekazywania dziecku wiary katolickiej, gość programu zaznaczył, że najmłodsi są pociągani poprzez przykład, a więc chcą aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła, gdy widzą, że robią to ich rodzice. Powiedział przy tym, że dobrze jest stosować metodę 3xM, czyli znaleźć czas na: modlitwę osobistą, modlitwę z małżonkiem (bez dzieci) oraz modlitwę wspólną całej rodziny.  Warto również wzbudzać w kręgu rodzinnym kulturę wdzięczności za to, co mamy.

Dariusz Cupiał zwrócił także uwagę na rodzaj wsparcia wychowawczego dzieci, które polega na pozytywnym wzmacnianiu, a nie tylko krytykowaniu i dyscyplinowaniu. „Trzeba dostrzec wysiłek, postęp, osiągnięte cele” – dodał.

– Nie chodzi tu o tanie chwalenie. Pamiętam spotkanie z rodziną polskiego pochodzenia, ale mieszkającą od pokoleń w Stanach Zjednoczonych. Ojciec, lekarz mający szóstkę dzieci, przedstawiając zaproszonym gościom (w tym mi) swoją rodzinę – o każdej z tych osób powiedział coś ciepłego. O każdej córce i o każdym synu mówił, co szczególnie w nich ceni. Było to wiele lat temu, ale wciąż pamiętam oczy tych dzieci i uśmiech: tata mówi o mnie, wierzy we mnie. To jest coś pięknego – akcentował inicjator projektu Tato.net.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl