VII Rajd Pieszy im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”

Fundacja Amor Patriae zaprasza na VII Rajd Pieszy im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”. Wydarzenie odbędzie się 19 czerwca 2024 roku w Janowie Lubelskim. Celem Rajdu jest przybliżenie życiorysu postaci kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”.

Początek Rajdu o godzinie 9.30 przy tablicy ku czci Narodowych Sił Zbrojnych na rynku w Janowie Lubelskim.

W trakcie rajdu odbędą się prelekcje historyków na temat podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej w okolicach Janowa Lubelskiego, szkolenia z postaw strzeleckich, szkolenie z taktyki poruszania się pododdziałów oraz prezentacja umundurowania i wyposażenia wojskowego w wykonaniu Sekcji Sportowo-Obronnej Narodowych Sił Zbrojnych. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z wystawą dokumentów i zdjęć przygotowaną przez Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim.

Kpt. Wincenty Sowa ps. „Vis” (1914-1944) był oficerem Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, twórcą konspiracji narodowej w Janowie Lubelskim i okolicach w czasie II wojny światowej. Na bazie stworzonej przez siebie siatki konspiracyjnej stworzył oddział partyzancki, którym dowodził w czasie okupacji niemieckiej. Po wkroczeniu okupanta sowieckiego został aresztowany i brutalnie torturowany przez komunistów na Zamku Lubelskim. Pomimo tortur, nikogo nie wydał okupantowi. Został zamordowany na Zamku Lubelskim, a jego rodzina doznała prześladowań i represji. Ludzie ze stworzonej przez kpt. Wincentego Sowę niepodległościowej siatki konspiracyjnej przetrwali dzięki bohaterskiej postawie swojego dowódcy i mogli wychować swoje dzieci w wartościach niepodległościowych.

Fundacja im. Kazimierza Wielkiego/Karol Wołek

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl