fot. WSKSiM

Ogólnopolski Dzień Seniora

W sobotę obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Seniora. To święto, które ma na celu przypomnienie roli i docenienie obecności w naszym życiu osób starszych.

Ogólnopolski Dzień Seniora to szczególne święto ludzi starszych. Osób, od których czerpiemy wiedzę i bogate doświadczenie, a zarazem osób aktywnych, które chcą coś z siebie dać drugiemu.

O wielkiej roli seniorów w naszym życiu mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

„Chcę, by Państwo wiedzieli i realnie czuli, że naprawdę są i będą dla nas ważni – zarówno w sytuacjach kryzysowych, jak i na co dzień, w spokojnych czasach. Dlatego stale rozwijamy sieć domów i klubów Senior plus, wspieramy projekty aktywizujące osoby starsze, dbamy o korzystne waloryzacje świadczeń. Zapewniliśmy trzynastą emeryturę, pamiętamy o mamach, które w przeszłości wychowały co najmniej czworo dzieci, ale nie zdążyły wypracować sobie minimalnej emerytury. To wszystko robimy dla Was” – wskazała min. Marlena Maląg.

Seniorzy chcą być potrzebni, także teraz, kiedy przyszło nam żyć w trudnych czasach pandemii. Wiele Dziennych Domów Seniora wprowadziło w swoich placówkach dobre praktyki, które pomagają ich podopiecznym przetrwać ten trudny okres.

W Oleśnicy oraz w Kole koło Bytomia seniorzy biorą udział w wielu zajęciach także tych artystycznych, w trackie których powstają przepiękne jesiennie kompozycje czy zimowe bałwanki. Z myślą o osobach starszych powstały godziny dla seniora oraz Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – podkreślił Adrian Mokrzycki z Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

– Celem Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów jest pomoc najbardziej potrzebującym, najbardziej zagrożonym w tym trudnym czasie pandemii COVID-19 – akcentował.

W pomoc włączają się organizacje pozarządowe, wolontariusze, zwłaszcza młodzi, żołnierze WOT oraz Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie, tak jak ten w Białymstoku – podkreśliła Jolanta Perkowska, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku.

– W pierwszej kolejności pomagamy seniorom robiąc dla nich zakupy. To są zakupy pierwszej potrzeby, czyli żywności, środków higieny, leków. Dokonujemy za seniorów opłaty rachunków, czasami załatwiamy sprawy urzędowe nie wymagające podania danych wrażliwych – podkreśliła Jolanta Perkowska.

Zainteresowanie ze strony seniorów jest ogromne.

– Od początku pandemii we Wrocławiu spotkaliśmy się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony seniorów przy programie wsparcia senioralnego. Z początkiem bieżącego miesiąca udało nam się przyjąć już ponad 330 zgłoszeń z czego natychmiastowej pomocy – dzięki współpracy z wolontariuszami – udzieliliśmy ponad 100 seniorom – zaznaczył Łukasz Kocur, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

W ramach programu uruchomiona została dedykowana seniorom infolinia. Wystarczy zadzwonić pod numer: 22 505 11 11.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl