Ogólnopolska konferencja „Ku czemu prowadzi globalizacja”

Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w Łodzi rozpoczął VI edycję dorocznych ogólnopolskich spotkań dyskusyjnych o kondycji zawodu dziennikarza. Tegoroczna konferencja z cyklu „Dziennikarz – między prawdą i kłamstwem”  ruszyła pod hasłem „Ku czemu prowadzi globalizacja”.

Doroczne spotkanie poświęcone problemom informacji i dezinformacji ma na celu odbudowanie sensu pewnych pojęć, które nabierają dziś innego znaczenia.

Konferencję poprzedziła Eucharystia, której przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.

Między dwoma blokami sesji miała miejsce projekcja filmu „Eugenika” oraz wystąpienie jego reżysera Grzegorza Brauna.

Organizatorzy chcą pokazać, że pojęcia stałe, zrozumiałe dające pewny grunt do budowania człowieczeństwa oraz relacji społecznych – dzisiaj są niszczone bądź tak przedefiniowywane, że redukują to co jest najbardziej wartościowe, czyli mądrość i miłość.

– Próby odbudowywania, przywracania pojęcia takich prawdziwych znaczeń rozpoczęliśmy podczas pierwszej konferencji w 2008 roku, kiedy zaczęliśmy przypominać co to jest prawda.  Wówczas dyskutowaliśmy na temat prawdy mojej, twojej czy negocjowanej; tylko, że prawda to jest zgodność rzeczywistości z nią samą i to był ten pierwszy etap. (…) Dziś jesteśmy poddawani dewastatorskiej metodzie odbierania ludziom możliwości sprawnego komunikowania. Można chociażby przyjąć taki bardzo charakterystyczny przykład pojęcie słowa tolerancja. Dziś obserwujemy jak zmienia się jego znaczenie, można go używać  jako tarczy a równie dobrze może posłużyć jako miecz – mówił Krzysztof Nagrodzki, koordynator zespołu organizacyjnego konferencji.

O analizie aspektów globalizacji w kontekście ideologicznym, religijnym i ekonomicznym mówią m.in. prof. Piotr Jaroszyński, ks. prof. Paweł Bortkiewicz, dr Janusz Szewczak czy red. Stanisław Michalkiewicz. W ramach dyskusji swoje wystąpienia zapowiedzieli również m.in. ks. Waldemar Cisło oraz inż. Antoni Zięba.

Na zakończenie konferencji swoje słowo skieruje ks. bp Adam Lepa, członek Rady Stałej KEP.

 

Wypowiedź Krzysztofa Nagrodzkiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj