Odszedł żołnierz AK ppor. Franciszek Mościcki

We czwartek, 13 czerwca, w Dąbrowie Wielkiej odbył się pogrzeb ppor. Franciszka Mościckiego ps. „Kieliszek”, „Toporek”, żołnierza Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

W uroczystościach pogrzebowych udział wzięła wojskowa asysta honorowa wystawiona wspólnie przez 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej oraz 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy. Brygadę reprezentowali: płk Sławomir Kocanowski, ppłk Robert Krzemiński oraz żołnierze 14 batalionu lekkiej piechoty.

***

Franciszek Mościcki urodził się 8 grudnia 1921 r. w Dąbrowie Wilki (pow. wysokomazowiecki).

Do Armii Krajowej wstąpił w wieku 21 lat. W konspiracji odpowiadał za łączność, z narażeniem życia przewożąc meldunki i materiały konspiracyjne. Brał też udział w akcjach bojowych. Po wojnie wstąpił do Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, gdzie obrał pseudonim „Toporek”.

Za wsparcie jakiego udzielił kpt. Kazimierzowi Kamieńskiemu ps. „Huzar” został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Podczas śledztwa był brutalnie przesłuchiwany, nikogo jednak nie wydał. Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał go na karę 6 lat pozbawienia wolności. Po 3 latach wyszedł z więzienia na mocy amnestii. Został zrehabilitowany w latach 90-tych XX wieku wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Franciszek Mościcki za udział podczas wojny w akcji odbicia 15 zakładników w Dąbrówce Kościelnej został uhonorowany medalem przez Rząd RP w Londynie. Odznaczony został także Krzyżem AK oraz medalem za udział w Akcji „Burza”.

Podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 2017 r. otrzymał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Ppor. Franciszek Mościcki odszedł 11 czerwca 2019 roku. Miał 97 lat.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl