Odbyło się pierwsze spotkanie podkomisji ds. afery GetBack
Po raz pierwszy zebrała się specjalna sejmowa podkomisja ds. afery GetBack, której skład tworzą posłowie oraz sami poszkodowani. Członkowie podkomisji chcą wypracować narzędzia, dzięki którym obligatariusze odzyskają utracone środki.
Osoby poszkodowane uważają, że w celu wyjaśnienia afery niezbędne są odpowiednie rozwiązania prawne. Podczas obrad zaproponowali między innymi ustawę o przeciwdziałaniu piramidom finansowym.
Prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack Artiom Bujan wskazał, że posłowie mają też pomóc obywatelom w sprawach urzędowych.
– Będziemy omawiać również dokumenty, które nadzwyczajna stała podkomisja powinna wydobyć z określonych urzędów, m.in. z KNF i innych urzędów, które nam jako poszkodowanym nagminnie odmawiają do nich dostępu, dokumenty, które są kluczowe – protokoły, raporty z kontroli. Mając taki dokument w ręku poszkodowany dołącza go do pozwu i ma wszelkie szanse na wygranie takiej sprawy. Będziemy omawiać, jakie dokumenty powinna wydobyć podkomisja – podkreślił Artiom Bujan.
Kolejne posiedzenie sejmowej podkomisji ds. afery GetBack odbędzie się w przyszłym tygodniu. Zespół został powołany w lutym na skutek decyzji Komisji Finansów Publicznych.
Poszkodowani obligatariusze GetBack starają się odzyskać w całości swoje pieniądze zainwestowane w obligacje. Zdaniem prokuratury w aferze poszkodowanych może być 10 tys. osób. Straty w skali całego kraju szacuje się na 2 mld zł.
RIRM