Odbudowa Palmiry

W historycznym mieście Palmira w środkowej Syrii, po odbiciu go z rąk dżihadystów, rozpoczęto pracę oczyszczania terenu z min i odbudowę starożytnych monumentów. Syryjczykom pomagają rosyjscy żołnierze. 

Palmira to miasto słynące na całym świecie z antycznych zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przez ostatni rok miejsce to znajdowało się w rękach bojowników tzw. Państwa Islamskiego, którzy z premedytacją je niszczyli. Pod koniec marca, armia syryjska z pomocą Rosjan odbiła miasto. To, co zastali na miejscu żołnierze i dziennikarze wprowadza w osłupienie. Teraz nadszedł czas na odbudowę i rozminowanie Palmiry.

Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov powiedział, że podjęte działania tyczące się kwestii rozminowania miasta – pozwolą wielu ludziom powrócić do normalnej codzienności, a także cieszy się z ocalałych zabytków, których historia sięga wielu tysięcy lat.

– Ludzie z całego świata chcą tu przyjechać, aby zobaczyć te cuda kultury. Rozminowywanie Palmiry – pozwoli ludziom wrócić do normalnego życia, jeśli będzie to jeszcze możliwe. Turyści będą mogli docenić zabytki tysięcy lat cywilizacji – powiedział Igor Konashenkov, rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Od czasu odzyskania miasta spod wpływów tzw. Państwa Islamskiego zlikwidowano ponad półtora tysiąca min.

Szef rosyjskiego zespołu wydobywczego Alexander powiedział, że prace związane z usuwania min z miasta przebiegają w surowych warunkach.

Dotychczas Rosjanom udało się zlikwidować ponad półtora tysiąca min.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj