fot. flickr.com

Odbiorcy otrzymają rekompensaty za zawyżone ceny energii

Blisko 76 proc. podmiotów uprawnionych do odbioru energii po zamrożonej cenie złożyło stosowne oświadczenia do sprzedawców energii. Chodzi o uprawnienia dotyczące II półrocza bieżącego roku – szacunki w sprawie dopełnienia przez przedsiębiorców formalności podało Ministerstwo Energii.

Termin składania oświadczeń minął 13 sierpnia. Resort ocenił, że wśród odbiorców końcowych, którzy nie złożyli dokumentu, są zazwyczaj punkty poboru energii elektrycznej o niskim zużyciu energii elektrycznej.

Ministerstwo Energii podało, że wśród badanych spółek odsetek oświadczeń złożonych przez uprawnione podmioty wynosił od 69 do 98,9 proc. w stosunku do ich liczby. Wyniki przeanalizował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– Ci, którzy sprzedali energię elektryczną po wyższej cenie, z tego tytułu dostają właśnie po to wyrównanie z funduszu różnic i cen, żeby mogli odbiorcom na rachunkach do przodu wyrównać straty z tego tytułu. Środków finansowych mamy wystarczająco na to, żeby doprowadzić do tego, aby każdy dostał stosowną rekompensatę z tytułu zawyżonej ceny, którą już w bieżącym roku zapłacił. Już w trzecim i czwartym kwartale to wszystko będzie załatwiane. Nikt nie poniesie z tego tytułu żadnych strat – powiedział minister Krzysztof Tchórzewski.

Zgodnie z ustawą o cenach prądu, uprawnieni do odbioru energii po zamrożonej cenie mieli złożyć do swojego sprzedawcy specjalne oświadczenie. Obowiązek ten objął mikro i małe przedsiębiorstwa, szpitale i jednostki sektora finansów publicznych. Złożenie w terminie oświadczenia było konieczne dla rozliczenia według cen i stawek opłat za energię elektryczną, stosowanych 30 czerwca ubiegłego roku.

RIRM

drukuj