Od środy sześć polskich F-16 na ćwiczeniach w Izraelu

Sześć polskich samolotów wielozadaniowych F-16 i ok. 80 żołnierzy będzie do końca miesiąca brało udział w międzynarodowych ćwiczeniach „Blue Flag” w Izraelu. Lotnicy wylecieli w środę z bazy w poznańskich Krzesinach.

Jak poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Artur Goławski, manewry mają umożliwić pilotom wykonanie skomplikowanych misji lotniczych w warunkach, z jakimi mogą oni się zetknąć na współczesnym polu walki.

Liczymy na to, że będzie to bardzo ciekawe ćwiczenie, zwłaszcza dla młodej generacji pilotów. Współdziałanie w środowisku międzynarodowym i w zastosowaniu bojowym F-16 w warunkach maksymalnie zbliżonych do współczesnego pola walki, z symulowaniem obrony przeciwlotniczej, z zastosowaniem wszelkiego typu systemów samoobrony – powiedział Goławski.

„W Polsce takie ćwiczenia są nie do przeprowadzenia, pewnie nawet w Europie nie można ich przeprowadzić bezpiecznie i w sposób tak efektywny jak robi się to np. nad terenami pustynnymi w Izraelu” – wyjaśnił.

Jak dodał, ćwiczenie stanowi okazję do doskonalenia i zgrywania osób zaangażowanych w planowanie misji, zabezpieczenia operacji lotniczych oraz logistycznego zabezpieczenia wydzielonego komponentu, a także wymiany doświadczeń z siłami zbrojnymi innych państw.

Manewry odbędą się w bazie lotniczej Ovda na pustyni Negew na południu Izraela. Prócz gospodarzy oraz Polaków szkolić się będą także Amerykanie, Włosi oraz Jordańczycy (przestrzeń powietrzna Jordanii będzie wykorzystywana na potrzeby ćwiczenia).

Manewry „Blue Flag” są organizowane po raz drugi w historii. Są wzorowane na amerykańskich, elitarnych i bardzo zaawansowanych ćwiczeniach „Red Flag”, które odbywają się nad Alaską i Nevadą. Polskie F-16 wzięły w nich udział w 2012 r. Po powrocie MON ogłosiło, że maszyny i ich załogi są gotowe do podjęcia każdej operacji.

Jest to drugi pobyt polskich F-16 w Izraelu. Po raz pierwszy Polacy wzięli udział we wspólnych manewrach z Izraelczykami w marcu 2012 r. Wówczas komponent lotniczy wystawiła baza w Łasku.

Polska dysponuje 48 samolotami F-16. 32 maszyny stacjonują na poznańskim lotnisku w Krzesinach, wchodzą w skład 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, pozostałe są na wyposażeniu 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku pod Łodzią.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl