fot. twitter.com

Od poniedziałku w Poznaniu trwać będą Dni św. Patryka

Koncerty, pokazy irlandzkich tańców i filmów znalazły się w programie rozpoczynających się w poniedziałek w Poznaniu Dni św. Patryka. Organizowane przez Fundację Kultury Irlandzkiej przedsięwzięcie odbywa się po raz 16.00.

Obchody święta patrona Irlandii potrwają w Poznaniu do 17 marca. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Ambasadora Irlandii i Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu.

Justyna Mazurek-Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej poinformowała, że święto narodowe Irlandii jest okazją do zaprezentowania irlandzkiej kultury poprzez taniec, muzykę, film, warsztaty plastyczne dla najmłodszych, a także spotkanie z irlandzkimi legendami.

W poniedziałek w jednym z poznańskich liceów zorganizowane zostaną warsztaty dla uczniów.

„Będą zadania sportowe, kurs języka irlandzkiego, szybki kurs tańca irlandzkiego, fotobudka w irlandzkim stylu, quizy i inne zadania. W prowadzeniu tej zabawy wspierają nas mieszkający w Poznaniu Irlandczycy” – podała Mazurek-Schramm.

Podobnie jak w poprzednich latach odbędzie się „szmaragdowa potańcówka”, w trakcie której chętni będą mogli nauczyć się tradycyjnych tańców irlandzkich. Wspólnie z Muzeum Archeologicznym przygotowany jest też Irlandzki Dzień Rodzinny.

„Będą zadania plastyczne, poszukiwanie koniczynek, warsztaty tańca, zielona kawiarenka, fotobudka, puzzle, a także koncert gości z Irlandii – zespołu Rapscallion. Irlandczycy zagrają w sam Dzień św. Patryka w Meskalinie. Z pewnością wyjątkowym wydarzeniem będzie też show taneczne +Irlandia. Usłyszeć taniec+ w wykonaniu Mascalla Trio oraz świetnych tancerzy Mateusza Wójcika i Ruth McKenna, tancerki występującej na co dzień w show Riverdance” – poinformowali organizatorzy.

Teatr u Przyjaciół wystawi „Legendę św. Patryka” – przedstawienie, które wprowadzi najmłodszych w klimat Irlandii V wieku. Organizatorzy Dni dają również możliwość spotkania z językiem irlandzkim w ramach błyskawicznego kursu prowadzonego przez rodowitego Irlandczyka. Zaplanowano też seanse irlandzkiego kina.

Z inicjatywy Konsulatu Honorowego Irlandii w Poznaniu, 17 marca, w dzień św. Patryka, wiele poznańskich budynków zostanie podświetlonych na zielono. Zazielenią się m.in. gmach Biblioteki Raczyńskich, Muzeum Archeologiczne, targowa Iglica oraz poznański dworzec kolejowy.

PAP/RIRM

drukuj