fot. pixabay.com

Od dziś ponownie otwarte mogą być restauracje, baseny czy kluby fitness

Dane epidemiczne są coraz bardziej optymistyczne i pozwalają na kolejne kroki w kierunku odmrożenia gospodarki. Od piątku ponownie otwarte mogą być restauracje, baseny czy kluby fitness. Wszystko z zachowaniem odpowiednich limitów i reżimu sanitarnego.  

Resort zdrowia odnotował w piątek ponad 900 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 117 osób – zmarło.

– Kończymy pewien etap pandemii. Dzisiejsze dane wskazują, że liczba nowych przypadków jest niewielka. Mamy nadzieję, że epidemia, a z pewnością trzecia fala, przechodzi do historii – mówił przed szpitalem tymczasowym Expo w Krakowie, wojewoda małopolski, Łukasz Kmita, ogłaszając stopniowe wygaszanie łóżek COVID-owych w Małopolsce.

– Mamy nadzieję, że w poniedziałek ostatni pacjent opuścić szpital tymczasowy Expo, prowadzony przez szpital Rydygiera w Krakowie. […] Na 1 czerwca część z małopolskich szpitali, szczególnie krakowskie szpitale specjalistyczne, nie będą już miały łóżek COVID-owych. […] Dzięki temu koncentrujemy wszystkie swoje wysiłki na leczenie osób, które dotychczas być może miały jakiekolwiek ograniczenia związane z tym, że oddziały COVID-owe istniały – wskazywał wojewoda małopolski.

Specjalistyczny sprzęt ze szpitala tymczasowego Expo trafi do krakowskiego szpitala Rydygiera. Na terenie placówki pozostanie jednak punkt szczepień – największy w regionie. Wraz z topnieniem pandemii, odmrażane są kolejne branże gospodarki.

– Zamknięci byliśmy osiem miesięcy i nie mogłem w pełni wykorzystywać potencjału swojej firmy – akcentował Grzegorz Firkowski, właściciel wrocławskiej restauracji „Stół na Szwedzkiej”.

Ten ciężki okres mamy już za sobą. Od piątku, restauracje ponownie są otwarte dla swoich klientów – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz lokali. Wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego oraz limitów odległości i gości.

– Jestem naładowany energią, tyle czekałem i chciałbym wznowić swoją działalność. Będzie pięknie – podkreślił właściciel wrocławskiej restauracji „Stół na Szwedzkiej”.

Od piątku otwarte mogą być też baseny, kluby fitness czy siłownie.

Pandemia przyniosła liczne straty, zrodziła wiele problemów, przykładem są pozrywane łańcuchy dostaw. Powrót do normalności nie będzie łatwy, to jednak jest on możliwy do zrealizowania – mówił podczas wizyty w firmie Novo-Pak na Mazowszu premier Mateusz Morawiecki.

– Nowe wyjście po pandemii wymaga planu. My ten plan mamy. To jest Polski Ład. W obszarze wsparcia firm to jest podatkowe fair play. Wszyscy zgadzamy się, że podatki muszą być niskie i one w Polsce są i będą jednymi z najniższych w Unii Europejskiej, ale wiemy też, że one muszą być sprawiedliwe. Wiemy też, że bez wsparcia państwa nie urosłyby takie potęgi, jak firmy francuskie, hiszpańskie, niemieckie czy włoskie – wskazał premier RP.

Nowy Polski Ład zawiera plany inwestycyjne i  propozycje dotyczące nie tylko pracy i przedsiębiorców, ale także obszarów: zdrowia, rozwoju, rodziny, ziemi i edukacji. Tymczasem do drugiego czytania został skierowany senacki projekt specustawy odszkodowawczej. Zakłada on wprowadzenie instrumentu prawnego, który pozwoli dochodzić odszkodowań przez przedsiębiorców w związku z pandemią.

TV Trwam News

drukuj