fot. sxc.hu

Od dziś gaz z Rosji zgodnie z zamówieniami?

Od dziś zgodnie z zapewnieniami wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego do Polski ma docierać z Rosji zamówiona ilość gazu.

PGNiG poinformowało wczoraj, że w środę odebrało o 45 proc. gazu z Rosji mniej, niż zamawiało na ten dzień. Od kilku dni zamówienia spółki na gaz wzrosły, jednak dostawy z Gazpromu tego wzrostu nie zrekompensowały.

Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw podkreśla, że nie mamy do czynienia z nadzwyczajną sytuacją ponieważ gazu do Polski płynie więcej niż tydzień temu.  Problem jest w komunikacji między PGNiG a Gazpromem.

– Jeżeli gwałtownie zwiększa się zapotrzebowanie, no to trzeba to jakoś omówić z dostawcą, czyli Gazpromem, a tu widać, że tej komunikacji nie ma. Jeżeli do Rosjan pisze się takie oficjalne pismo, no to trzeba się spodziewać, że tydzień albo miesiąc będzie trwała odpowiedź – mówił Andrzej Szczęśniak.

W zaistniałej sytuacji polski Gaz-System czasowo wstrzymał przesył surowca na Ukrainę. Mniej gazu zaczęli dostawać też Słowacy i Niemcy, więcej natomiast Turcja. PGNiG podjęła decyzję o realizacji dostaw uzupełniających z Niemiec i Czech. W całkowicie wypełnionych polskich magazynach obecnie znajduje się ok. 2,6 mld m sześc. gazu.

RIRM

drukuj