Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Od Bałtyku po Gór szczyty – cała Polska stanęła w obronie św. Jana Pawła II

W całej Polsce 2 kwietnia przeszły setki marszów ku czci św. Jana Pawła II. To wielkie dziękczynienie za dar pontyfikatu Ojca Świętego, a także jasny sprzeciw wobec ataków na Największego z Rodu Słowian.

Cała Polska – od Bałtyku po Gór szczyty – stanęła dziś w obronie św. Jana Pawła II.

– Póki Tatry stoją, a Wisła płynie – świętego Jana Pawła imię nigdy nie zginie – akcentował Marcin Zubek, przewodniczący Związku Górali im. św. Jan Pawła II w Zakopanem.

Na ulice polskich miast i miasteczek wyszły marsze papieskie. W Lublinie podczas przemarszu słuchano przemówień Jana Pawła II.

– O rodzinie, o ojczyźnie, o solidarności, o młodzieży, o miłosierdziu – wyliczał ks. prałat Tadeusz Pajurek, kustosz Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie.

W Krakowie marsz wyruszył z Błoni, które gromadziły tysiące wiernych w trakcie papieskich pielgrzymek.

– Chcemy oddać hołd Ojcu Świętemu, podziękować za wszystkie łaski, którymi nas obdarzył, także naszą rodzinę i nas osobiście. Często wzywamy jego wstawiennictwa i otrzymujemy łaski. Chcemy także przeprosić Jana Pawła II za wszystkie kalumnie, których doświadczył, niekiedy również ze strony naszych braci katolików. Z tego powodu chcemy pokazać mu, że nie wszyscy go opuścili – podkreślił uczestnik marszu w Krakowie.

– Nie mamy żadnych wątpliwości, ze Papież odegrał wielką rolę w historii Polski, w życiu każdego z nas – zaznaczyła pani Małgorzata.

W Gdańsku wierni oddali hołd Papieżowi w czasie Eucharystii w Bazylice św. Brygidy. Z kolei papieski marsz wyruszał sprzed Bazyliki Mariackiej.

– Jesteśmy tu po to, aby bronić naszej wiary i pamięci naszego wspaniałego Rodaka – mówiła uczestniczka przemarszu w Gdańsku.

 

Modlitewny pochód zakończył się przed Pomnikiem Trzech Krzyży.

W Gdańsku oprócz marszu odbył się także rodzinny piknik ze św. Janem Pawłem II.

– Jednoczymy się, w całej Polsce są tysiące inicjatyw. Każda jest ważna, każda jest cenna, bo każda pokazuje, że potrafimy się zjednoczyć w obronie naszych wartości i potrafimy jednoczyć się razem z naszymi wielkimi świętymi Polakami – akcentował Andrzej Jaworski, przewodniczący Instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II.

Świętego Papieża Polaka uczczono w niedzielę także w Białymstoku. Ks. abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, mówił, że „źli ludzie próbują uderzyć w wartości, które głosił Jan Paweł II”.

– Naszą odpowiedzią powinno być systematyczne zapoznawanie się z nauką św. Jana Pawła II – podkreślił duchowny.

Kilka tysięcy osób przeszło też w marszu papieskim w Łodzi. Zakończył się on przy pomniku św. Jana Pawła II. Monument został w nocy zdewastowany przez nieznanych sprawców. Pomnik oblany farbą został już oczyszczony.

W wielu miejscach w Polsce odbyły się również koncerty ku czci Papieża Polaka.

– Płacił całym sobą za wolność, ponieważ nie chciał się zgodzić na to, aby historia naszej Ojczyzny płynęła przeciwko prądowi sumień. Stał się więc dla Polski i całego świata sumieniem wypalonym, jak cegła w ogniu Ewangelii – mówił w niedzielę w Wadowicach ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

To z rodzinnego miasta św. Papieża Polaka Telewizja Trwam, Telewizja Polska i Polskie Radio transmitowały koncert zatytułowany „Nie Zastąpi Ciebie Nikt”.

Św. Jana Pawła II uczczono w Niedzielę Palmową także w wielu miejscach na świecie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl