fot. PAP/Radek Pietruszka

Od 1 października nastąpi połączenie Muzeum Lubelskiego z Muzeum Narodowym w Lublinie

Od 1 października nastąpi połączenie Muzeum Lubelskiego z Muzeum Narodowym w Lublinie. Od stycznia Muzeum Narodowe w Lublinie będzie państwową instytucją kultury, dla której jedynym organizatorem będzie minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Umowa, którą podpisali prof. Piotr Gliński – wicepremier i minister kultury – oraz marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski stanowi kolejny etap realizacji listu intencyjnego z kwietnia. Obie strony wyraziły wówczas wolę przeprowadzenia działań zmierzających do stworzenia warunków organizacyjnych i finansowych dla poszerzenia dotychczasowej misji Muzeum Lubelskiego.

– Muzeum Lubelskie, które jest podstawą instytucjonalną nowej instytucji, jest wspaniałym, wielooddziałowym muzeum, które funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie – podkreślał prof. Piotr Gliński.

Ministerstwo kultury realizuje projekt budowy Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, tzw. Muzeum Kresów, które będzie oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie.

Od 1 stycznia Muzeum Narodowe w Lublinie będzie państwową instytucją kultury.

– We wschodnich rejonach mamy Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, ale Muzeum Narodowe w Lublinie będzie jeszcze większe i jeszcze bardziej prestiżowe. Myślę, że Polska Wschodnia zasługuje na taką instytucję – akcentował minister kultury.

To już dwunaste muzeum narodowe z siedzibą w Lublinie.

– Mamy ponad 200 tys. zbiorów, mamy Kaplicę Trójcy Świętej, mamy obraz Jana Matejki „Unia Lubelska”, mamy prace Kossaka, Boznańskiej, Wyczółkowskiego i wiele, wiele innych eksponatów, które czekają na gości z Polski i z zagranicy. Wierzę w to, że muzeum będzie się rozwijało jeszcze lepiej i jeszcze prężniej pod mecenatem państwa – wskazywał Jarosław Stawiarski.

Dyrektorem Muzeum Narodowego w Lublinie będzie dr Katarzyna Mieczkowska, która dotychczas pełniła obowiązki dyrektora Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

– Historia Muzeum Lubelskiego w Lublinie ma 114 lat. (…) Dzisiaj jest to wielka placówka wielooddziałowa, która zatrudnia ponad 150 osób i ma 9 oddziałów – począwszy od zabytków z obszaru historii sztuki, poprzez martyrologie, aż po muzea literackie – opowiedziała dr Katarzyna Mieczkowska.

Dotychczasowi pracownicy Muzeum Lubelskiego uzyskają możliwość kontynuacji zatrudnienia w Muzeum Narodowym w Lublinie.

TV Trwam News

drukuj