fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Ochotnicy do służby przygotowawczej rozpoczną szkolenia wojskowe

Do dziś blisko 4 tysiące ochotników do służby przygotowawczej ma stawić się w koszarach na kilkumiesięczne szkolenie. To już drugi z trzech zaplanowanych turnusów.

Ochotnicy szkoleni będą do 31 sierpnia w 33 jednostkach wojskowych i centrach szkolenia na terenie całego kraju. O szczegółach mówi ppłk. Szczepan Głuszczak, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

– Żołnierze zostaną wyposażeni w umundurowanie, zapoznają się z funkcjonowaniem jednostek wojskowych oraz rozpoczną swoje szkolenie podstawowe. Cykl ich szkolenia będzie trwał około czterech miesięcy. Po okresie miesiąca, czyli po szkoleniu zasadniczym, przystąpią do uroczystej przysięgi wojskowej. Następnie mają dalej kontynuować swoją służbę w ramach służby przygotowawczej. Będą oni szkoleni w różnych kierunkach, na potrzeby wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Trafią do jednostek i centr na terenie całego kraju. Najwięcej – ok 300 – trafi do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Po zakończeniu służby żołnierze mogą ubiegać się o służbę zawodową, służbę w wojskach obrony terytorialnej lub narodowych sił rezerwowych lub zasilić rezerwy osobowe – mówił ppłk. Głuszczak.

Służba przygotowawcza to oferta dla osób, które do tej pory nie odbyły szkolenia wojskowego, ale chcą je odbyć w trybie ochotniczym. Służbę tę mogą pełnić mężczyźni i kobiety. Ostatni tegoroczny turnus szkoleniowy rozpocznie się na początku września.

W tym roku w ramach służby przygotowawczej przeszkolono już około 3800 osób, w 2016 r. było ich prawie 11 tys., przed dwoma laty ponad 9 tys.

RIRM

drukuj