fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Obwodnica Chełma w Programie Budowy Dróg Krajowych

O obwodnicę Chełma zabiegaliśmy kilkanaście lat, jednak dopiero obecny rząd zdecydował, by znalazła się ona w Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad – mówili w Stołpie w woj. lubelskim minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. Z udziałem obu polityków podpisano tam dziś umowy na opracowanie koncepcji programowej dla obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12. Rząd PiS – jak podkreślali – zapewnił finansowanie jej budowy.

W ten sposób pokazujemy, że Polska Wschodnia nie jest nam obojętna, a województwo lubelskie ma dla nas duże znaczenie – zaznaczał minister Andrzej Adamczyk.

– Polska zasługuje i wymaga zrównoważonego rozwoju. Regiony wschodnie, regiony północno-wschodnie, północno-zachodnie – które za czasów rządu PO i PSL były wykluczone praktycznie rzecz biorąc z inwestycji – muszą równomiernie się rozwijać. Rząd PiS zdecydował o poszerzeniu limitu w ramach krajowego funduszu drogowego do 135 mld zł. To bardzo odważne pociągnięcie, odważna decyzja pana Mateusza Morawieckiego – wskazywał polityk.

Środki, jakie zabezpieczono na budowę obwodnicy Chełma wynoszą blisko 700 mln zł. Będzie przygotowywany program inwestycyjny, który pozwoli na rozpisanie przetargu i podpisanie umowy z wykonawcą.

Obwodnica posłuży zarówno mieszkańcom Chełma, jak i tym, którzy poruszają się tranzytem przez ziemię lubelską.

RIRM

drukuj