fot. naszdziennik.pl

Obchody Roku św. Stanisława Kostki z obradami biskupów w Płocku

W ramach obchodów Roku św. Stanisława Kostki we wrześniu 2018 r. w Płocku odbędzie się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Św. Stanisław Kostka, czczony od XVII wieku patron dzieci i młodzieży oraz Polski, pochodzi z Rostkowa w diecezji płockiej.

Diecezjalne obchody Roku św. Stanisława Kostki, który został ustanowiony na 450. rocznicę jego śmierci, rozpoczną się 6 stycznia 2018 r., w Święto Trzech Króli, i potrwają do Niedzieli Chrystusa Króla – 25 listopada 2018 r.

„Święty Stanisław Kostka jest postacią z pewnością ogólnopolską. To nie jest tylko nasz mazowiecki święty. To postać wybitna, która odegrała znaczącą rolę w dziejach naszej Ojczyny” – powiedział biskup płocki ks. bp Piotr Libera, dodając, iż obchody Roku św. Stanisława Kostki zbiegną się ze świętowaniem 100-lecia niepodległości Polski.

Charakteryzując św. Stanisława Kostkę, ksiądz biskup płocki podkreślił, że „jego krótkie życie było całkowicie oddane Panu Bogu”.

„Rok jubileuszowy jest okazją by przypomnieć tę bardzo ciekawą, niezwykłą postać” – zaznaczył.

Ks. bp Piotr Libera przypomniał, iż św. Stanisław Kostka, patron Polski i główny patron diecezji płockiej, jest także patronem dzieci i młodzieży.

„Warto zwrócić uwagę na Opatrznościową zbieżność, że obchody jubileuszu 450-lecia śmierci św. Stanisława Kostki zbiegają się z pierwszym w historii Kościoła synodem biskupów poświęconym w całości ludziom młodym. Synod ten, zwołany przez papieża Franciszka, będzie obradował w Rzymie, w październiku przyszłego roku” – podkreślił.

Jak zapowiedział ksiądz biskup płocki, głównym wydarzeniem obchodów Roku św. Stanisława Kostki w tej diecezji będą uroczystości liturgiczne w Rostkowie. Pod przewodnictwem księdza kardynała Stanisława Dziwisza odbędą się w niedzielę, 19 sierpnia 2018 r. Ks. bp Piotr Libera dodał, iż w ramach jubileuszu 25 i 26 września w Płocku obradować będą biskupi polscy.

„To wydarzenie historyczne dla naszej diecezji” – oświadczył, nawiązując do planowanego płockiego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

***

Św. Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie niedaleko Przasnysza 28 grudnia 1550 r., jako jedno z pięciorga dzieci kasztelana zakroczymskiego Jana Kostki i Małgorzaty z Kryskich. W 1564 r. wyjechał na naukę do Wiednia, gdzie podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu jezuitów. Nowicjat rozpoczął w Rzymie w 1567 r. Według przekazów był wzorem zakonnika szczególnie pielęgnującego kult maryjny. Zmarł po chorobie 15 sierpnia 1568 r. Został beatyfikowany w 1605 r., a w 1726 r. kanonizowany przez papieża Benedykta XIII.

Św. Stanisław Kostka to patron dzieci i młodzieży, w tym studentów i alumnów. Jest też patronem Polski, a także m.in. archidiecezji łódzkiej oraz warszawskiej i diecezji chełmińskiej. Patronuje też kilku miastom, jak: Gniezno, Lublin, Poznań i Warszawa. Jego relikwie znajdują się w rzymskim kościele św. Andrzeja oraz w kościele parafialnym w rodzinnym Rostkowie, gdzie sprowadzono je w 1926 r. Sanktuarium to odwiedzają każdego roku liczne pielgrzymki z kraju i zagranicy.

Rok 2018 r. ogłoszono Rokiem św. Stanisława Kostki podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie, w październiku tego roku. Stało się to na prośbę biskupa płockiego. W diecezji tej hasłem przewodnim obchodów będą słowa: „Ad maiora natus sum – Do wyższych rzeczy jestem urodzony”. Sylwetka świętego, patronującego dzieciom i młodym ludziom, będzie promowana pod nazwą „Kostka = 6 x W: wiedza, wyzwania, wiara, wytrwałość, wolność, wielkość”.

Z okazji jubileuszu planowane są m.in. publikacje, w tym modlitewnik oraz „Kartki różańcowe” dla dzieci. Wydarzenia związane z obchodami będzie popularyzował na internetowych portalach społecznościowych hasztag #kostka450. Powstanie skrzynka e-mail, gdzie można będzie wysyłać intencje oraz listy do św. Stanisława Kostki: stansilaw.kostka@diecezjaplocka.pl. O świętym przypomni okolicznościowy znaczek, który wyda Poczta Polska.

We wszystkich kościołach w Polsce, w niedzielę, 14 stycznia 2018 r., odczytany zostanie List Pasterski Konferencji Episkopatu Polski dotyczący Roku św. Stanisława Kostki.

PAP/RIRM

drukuj