fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Obchody Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski

W Poznaniu trwają centralne obchody Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Dziś na stadionie miejskim odbędą się uroczystości pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja”.

O 14.00 sprawowana będzie Msza św. dziękczynna z chrztem dorosłych pod przewodnictwem Legata Papieskiego ks. kardynała Pietro Parolina.

Wczoraj przewodniczył on Eucharystii w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła.

W homilii metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki przewodniczący KEP zaznaczył, że chrzest Mieszka I to źródłowe wydarzenie w dziejach Polski.

Podkreślił też, że od tego momentu na naszej ziemi Ojczystej rozpoczął się bój o wierność.

W dziejach tej walki duchowej, by zwyciężyć nie wystarczy wierzyć w Boga, trzeba mu być wiernym. Jeśli przyjęliśmy prawdę o Chrystusie i powierzyliśmy Mu nasze życie to nie może być sprzeczności między tym, w co wierzymy, a tym jak żyjemy. Prawdę, bowiem nie tyle uznajemy przez akt czysto intelektualny ile raczej przyswajamy ją sobie w duchowej dynamice, która przenika w głąb naszej istoty. Prawda przekazywana jest nie tylko przez formalne nauczanie – chociaż ono jest ważne – lecz dzięki świadectwu życia prawdziwie prawego, wiernego i świętego – mówił ks. abp Stanisław Gądecki.

Msza św. została poprzedzona uroczystą procesją maryjną, nawiązującą do celebracji Milenium Chrztu Polski w 1966 roku.

Wierni, podobnie jak 50 lat temu, przeszli wraz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej spod poznańskiego kościoła farnego na Ostrów Tumski do poznańskiej katedry.

Poszczególny punkty uroczystości transmituje Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj