fot. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Obchody 80. rocznicy utworzenia Brygady Świętokrzyskiej. Władza uniemożliwia upamiętnienie bohaterów

9 sierpnia w Warszawie odbędą się obchody 80. rocznicy utworzenia Brygady Świętokrzyskiej. W ramach wydarzenia Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zachęcają do wzięcia udziału w sesji popularnonaukowej.

Spotkanie rozpocznie się w piątek o godz. 10.30 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej.

 
W poprzednich latach obchody utworzenia Brygady Świętokrzyskiej odbywały się z udziałem przedstawicieli rządu. Były szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, zwrócił uwagę, że w tym roku, rząd Donalda Tuska uniemożliwia upamiętnienie bohaterów.

– Będziemy obchodzić 80. rocznicę powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Uroczystości z tym związane będą organizowane wyłącznie przez Instytut Pamięci Narodowej, dlatego że rząd Tuska – m.in. rękoma pani Agnieszki Dziemianowicz-Bąk – wydał w tym roku zakaz organizowania uroczystości dedykowanych tym, którzy 80 lat temu sformowali Brygadę Świętokrzyską walczącą z dwoma wrogami, czyli z Niemcami i Sowietami. Tego niestety obecnie rządzący, w dużej mierze wywodzący się z lewicy postkomunistycznej, nie są w stanie zaakceptować – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

Brygada Świętokrzyska, największa formacja zbrojna Narodowych Sił Zbrojnych, powstała 11 sierpnia 1944 roku na Kielecczyźnie. Jej żołnierze walczyli równocześnie z okupantem niemieckim i z podziemiem komunistycznym. Brali też udział w akcjach mających na celu obronę ludności cywilnej przed zbrodniczą grabieżą band rabunkowych.

RIRM

drukuj