Obchody 71. rocznicy Powstania Warszawskiego

Rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 10.30 przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” w Warszawie został oddany hołd żołnierzom walczącym na Żoliborzu.

W kolejnych dniach będę się odbywały koncerty, wystawy, zostaną również wręczone odznaczenia państwowe.

Historyk, prof. Wojciech Polak mówi, że choć Powstanie Warszawskie coraz bardziej istnieje w świadomości historycznej Polaków wciąż jednak brakuje działań edukacyjnych w tym zakresie.

– Gdy prowadzone są jakieś badania na temat znajomości Powstania Warszawskiego wśród młodzieży, na temat różnych faktów, na temat także ocen tego powstania, to się okazuje, że młodzież ciągle wie na ten temat za mało. Ciągle za mało, więc widać, że ciągle jest jeszcze do zrobienia. Wydaje się, że tutaj szkoła ma także ogromne zadanie do wykonania. Nauczanie wymaga zdecydowanej reformy. Lekcji historii musi być więcej. Historia musi być wykładana przez całą szkołę średnią w sposób systematyczny, a nie tam jakieś wybrane zagadnienia – mówi prof. Wojciech Polak.

Główne uroczystości będą miały miejsce w sobotę, 1 sierpnia. O godz. 17 czyli Godzinie „W” w stolicy oprócz syren rozbrzmi także dźwięk kościelnych dzwonów.

RIRM

drukuj