Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Obchody 104. rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Mijają 104 lata od Powstania Wielkopolskiego. Główne obchody odbyły się we wtorek w Poznaniu, gdzie w przyszłym roku ma ruszyć budowa muzeum opowiadającego o zwycięskim zrywie Polaków.

Po ponad 120 latach zaborów spełniało się marzenie Polaków o wolności. Polska wreszcie wróciła na mapę Europy. Wciąż jednak nie odzyskała wszystkich ziem, jakie zgrabili jej zaborcy.

– Po I wojnie światowej państwo polskie nie wyłoniło się samoczynnie, tylko trzeba było walczyć o polskie terytoria, o polskie granice – wyjaśnił dyrektor oddziału IPN w Lublinie, dr Robert Derewenda.

26 grudnia 1918 roku do Poznania przyjeżdża wybitny pianista, mąż stanu Ignacy Jan Paderewski. Towarzyszy temu manifestacja patriotyczna. W mieszkańcach Wielkopolski ożyła nadzieja na wyparcie zaborców. Polacy chwytają za broń. Wybucha powstanie. Walczą zwykli ludzie gotowi umrzeć za marzenie o niepodległości. Zbrojnych wspierają zabiegi dyplomatyczne.

– Zabiegi dyplomatyczne Romana Dmowskiego doprowadziły do tego, że ostatecznie Niemcy nie zdecydowali się na kontrofensywę. I ostatecznie ziemie w Traktacie Wersalskim zostały przyznane państwu polskiemu – przypomniał historyk.

Zryw niepodległościowy długo czekał na to, by stać się świętem państwowym. W tym roku dopiero po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Przy tej okazji powstał spot, w którym udział wziął prezydent Andrzej Duda.

https://twitter.com/PL1918/status/1607632522573217794

Główne obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbyły się w Poznaniu. Przed pomnikiem Powstańców Wielkopolski prezydencki minister Andrzej Dera odczytał list głowy państwa. Andrzej Duda podkreślił, że zwycięskie powstanie gwarantowało młodemu polskiemu państwu trwały pokój na Zachodzie, co także miało duże znaczenie dla obrony Ojczyzny przed najazdem ze Wschodu.

– Tradycje powstańcze są dla nas powodem do słusznej dumy, a zarazem ważną lekcją historii, z której czerpiemy inspirację do służby w naszej obecnej wolnej Polsce – akcentował Andrzej Dera.

Uroczystości w Poznaniu zorganizował samorząd. W jego imieniu głos zabrał marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, który przedstawił stan prac nad powołaniem Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Zapewniał, że taka placówka powstanie w najbliższych latach.

– Z pierwszym dniem nowego roku przyjmujemy do realizacji jako samorząd województwa wielkopolskiego projekt budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. To już zagwarantowane podpisanymi dziś umowami między miastem Poznań a samorządem województwa – oznajmił.

Zdzisław Kościański, który przemawiał w imieniu organizacji społecznych i Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, przekazał, że obok projektu budowlanego nowego muzeum, gotowy jest już scenariusz wystawy stałej.

– Powiększa się kolekcja muzeum. Wystawa będzie stała w nowej siedzibie muzeum i będzie liczyła ponad 3 tys. m kwadratowych – zaznaczył Zdzisław Kościański.

Samorząd chce rozpocząć budowę muzeum w 2023 roku. Inwestycja ma kosztować blisko 400 mln złotych. Placówka powstanie u podnóża Wzgórza św. Wojciecha.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl