fot. tgl.dscs.ru

O. A. Pruś CSsR posługujący w rosyjskim Togliatti: Zachęcamy naszych parafian do tego, by przygotowywali się duchowo na Zmartwychwstanie

Jeżeli chodzi o naszą parafię, z pomocą sióstr przygotowujemy kościół uroczyście. Zachęcamy też parafian, żeby przygotowali się do tych Świąt, by uczestniczyli w liturgii Wielkiej Soboty. Staramy się, by byli gotowi od strony duchowej – powiedział o. Artur Pruś CSsR, redemptorysta na co dzień posługujący w rosyjskim mieście Togliatti.

Obostrzenia związane z epidemią koronawirusa dotykają niemal każdy kraj. Nie inaczej jest w Rosji. o. Artur Pruś redemptorysta na co dzień posługujący w rosyjskim mieście Togliatti zaznaczył w rozmowie z TV Trwam, że jeszcze niedawno miasto tętniło życiem.

– W Rosji prezydent zatwierdził obostrzenia do końca kwietnia. Nie ma wyjść na ponad 100 metrów od swojego miejsca zamieszkania poza koniecznymi, takimi jak wyjście na zakupy czy do apteki. Urzędy i zakłady pracy, które nie muszą pracować, nie pracują do końca kwietnia. To wszystko zależy też od regionu. W naszym kwarantanna jest na razie do 12 kwietnia – podkreślił o. Artur Pruś CSsR.

– Ludzie starają się dostosowywać do obostrzeń. Niedaleko kościoła przed ich ogłoszeniem było mnóstwo spacerujących rodzin. Od momentu, kiedy weszły te obostrzenia, ciężko zauważyć spacerujących. Myślę, że jest to związane z tym, że te restrykcje są dość ostre. Kary sięgają wysokości 15 tys. rubli, co dla niektórych stanowi miesięczną wypłatę – dodał.

W związku z obostrzeniami wierni nie pojawiają się na liturgii. Jak większość parafii, również ta, w której posługuje o. Artur Pruś, umożliwiają uczestniczenie w sprawowanych obrzędach za pomocą internetu.

– Od momentu, kiedy weszły obostrzenia, parafianie nie przychodzą na liturgię. Jeszcze przed obostrzeniami sam biskup zmniejszył maksymalną liczbę osób obecnych w kościele. Zwiększyliśmy liczbę Mszy świętych. Teraz, kiedy nie ma już takiej możliwości, transmitujemy Mszę świętą na naszym kanale na YouTube – powiedział redemptorysta.

Nawet takie uczestniczenie we Mszy świętej jest ważne dla duchowego przygotowania do najważniejszych świąt – Świąt Wielkiej Nocy.

– Jeżeli chodzi o naszą parafię, z pomocą sióstr przygotowujemy kościół uroczyście. Zachęcamy też parafian, żeby przygotowali się do tych Świąt, by uczestniczyli w liturgii Wielkiej Soboty. Staramy się, by byli gotowi od strony duchowej – zaznaczył.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl