prezydent.pl

Nowy komitet w strukturze rządu

Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych – to nazwa rządowego komitetu, którym będzie kierował wicepremier Jarosław Kaczyński.

Zgodnie z zarządzeniem opublikowanym w sobotę w „Monitorze Polskim”, w skład Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych oprócz wicepremiera Jarosława  Kaczyńskiego wchodzą ministrowie: obrony narodowej, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych, a także koordynator służb specjalnych. Celem komitetu jest koordynacja współpracy międzyresortowej w sprawie bezpieczeństwa i obronności.

– Rozpatrywanie projektów, różnych aktów normatywnych związanych z bezpieczeństwem, czy też podejmowanie inicjatyw w tym obszarze. To jest niezwykle istotne ciało, którego brakowało w polskim systemie politycznym, w polskiej administracji – powiedział minister Michał Dworczyk.

Dodał, że tego typu rozwiązania funkcjonują w większości krajów NATO.

– Mamy w Stanach Zjednoczonych Narodową Radę Bezpieczeństwa, czy w Wielkiej Brytanii dokładnie taką samą Narodową Radę Bezpieczeństwa, w Izraelu jest Komitet Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego – wyjaśnił Michał Dworczyk.

Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych jest organem pomocniczym premiera i rządu.

TV Trwam News

drukuj