Nowela ustawy o Karcie Polaka skierowana do dalszych prac w komisjach

Wszystkie kluby opowiedziały się w czwartek w Sejmie za komisyjnym projektem zmian w ustawie o Karcie Polaka. Prace nad projektem będzie kontynuować sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą.

Karta Polaka ma wprowadzić ułatwienia w osiedlaniu się w Polsce. Jej posiadacze będą mogli ubiegać się o dofinansowanie do wynajęcia mieszkania, intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych.

Poseł PiS-u Michał Dworczyk, sprawozdawca projektu, podczas debaty powiedział, że celem propozycji jest, by w sytuacjach nadzwyczajnych posiadacze Karty Polaka byli traktowani jako polscy obywatele.

– Wprowadzamy przepis, dzięki któremu nasi rodacy w sytuacjach ekstraordynaryjnych; w sytuacjach, w których będzie zagrożone ich zdrowie bądź życie będą mogli być traktowani na zasadach podobnych, jak obywatele polscy, przy poszanowaniu oczywiście prawa międzynarodowego. Chcemy dać bardzo jasny sygnał tym zapisem, że dla nas, dla obecnego rządu, dla obecnego Parlamentu nasi rodacy poza granicami kraju, niezależnie czy posiadają polskie obywatelstwo czy go nie posiadają, są bardzo, bardzo istotni i traktowani będą priorytetowo – informował poseł Michał Dworczyk.

Kartę Polaka za sprawą zmian będzie można się ubiegać nie tylko w polskich konsulatach, lecz również w urzędach wojewódzkich. To będzie duże ułatwienie w krajach niedemokratycznych, takich jak Białoruś, gdzie osoby ubiegające się o Kartę mogą spotykać się z szykanami.

Karta Polaka jest ważna przez 10 lat od momentu przyznania  i może być przedłużana na wniosek zainteresowanego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl