fot. https://twitter.com/SMWarszawa

Nowe uprawnienia straży miejskiej

Straż miejska zyskała nowe uprawnienia. Będzie mogła ukarać np. za zbyt szybką jazdę rowerem czy hulajnogą.

Rowery i hulajnogi elektryczne cieszą się dużą popularnością. Ich użytkownicy jednak muszą mieć się na baczności.

– Od 30 sierpnia br. funkcjonariusze straży miejskiej są uprawnienie do tego, aby nadawać mandaty karne za wykroczenia, które popełniają rowerzyści, użytkownicy hulajnóg lub innych urządzeń transportu osobistego – mówi Leonard Wawrzyniak ze straży miejskiej w Gdyni.

Wysokość mandatu może wynieść od 20 zł do nawet 500 zł. Użytkownicy rowerów lub hulajnóg mogą poruszać się z prędkością zbliżoną do pieszego.

– Ustawodawca nie określił, ile wynosi prędkość zbliżona do prędkości pieszego. Oznacza to, że każda tego typu sytuacja będzie indywidualnie rozpatrywana przez funkcjonariusza – wyjaśnia Emilia Filipowska ze straży miejskiej w Białymstoku.

Zastanawia również sposób, w jaki straż miejska będzie kontrolowała prędkość.

– Funkcjonariusze nie są wyposażeni w narzędzia służące do pomiaru prędkości – tłumaczy Leonard Wawrzyniak.

Straż miejska w Białymstoku skupia się na informowaniu społeczności lokalnej o zmianach i nowych regulacjach.

– Stąd też naszym priorytetem są działania prewencyjne, czyli dbanie o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, w szczególności niechronionych takich jak pieszy, rowerzysta czy osób korzystających z urządzeń transportu osobistego – wskazuje Emilia Filipowska.

Dlatego, jak apelują funkcjonariusze, należy pamiętać o ostrożności, czujności i przede wszystkim zdrowym rozsądku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl