Nowa forma podatku od hipermarketów

Ministerstwo finansów zapowiada nowe podejście do tzw. podatku od hipermarketów, zakwestionowanego we wrześniu przez Komisję Europejską.

Podatek w nowej formie nie mógłby mieć kwoty wolnej, ponieważ właśnie to założenie zostało zablokowane przez KE jako forma pomocy publicznej. Jednocześnie, stawka daniny musiałaby być równa dla wszystkich płacących ją podmiotów.

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk wskazuje, że ewentualny powrót do prac nad nowym projektem podatku musi uwzględniać zarzuty Komisji.

– Oczywiście uprawnione jest to, żeby zastanawiać się, czy jest jakaś formuła podatku, którą bez protestu moglibyśmy zaproponować Komisji Europejskiej. W istocie, nie ma modelu, który byłby uniwersalny, i który KE chętnie by przyjęła. Gdyby taki był, to podejrzewam, że państwa Europy Środkowej stosowały by go gremialnie. Nie tylko Polska, ale wiele państw Europy Środkowej, broniąc się na rynku sprzedaży detalicznej – zastosowałoby taki podatek natychmiast – zaznacza Wiesław Janczyk.

Jeśli Komisja Europejska nie przyjmie argumentów rządu Polski ws. przywrócenia podatku w pierwotnej formie, sprawa trafi najprawdopodobniej do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Według założeń, w przyszłym roku wpływy z daniny miały przynieść do budżetu państwa 1,6 miliarda złotych.

RIRM

drukuj