fot. twitter.com/NordStream2

Nord Stream II gotowy w 98 procentach

Nord Stream II coraz bliżej ukończenia. Niemiecko-rosyjski rurociąg jest już gotowy w 98 procentach. Kanclerz Angela Merkel obiecała Ukrainie wsparcie w sporze o gazociąg.

Gazociąg Nord Stream II, który ma transportować z Rosji do Niemiec 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, jest prawie ukończony. Prace związane z jego budową mają zakończyć się w sierpniu.

„Zakładamy, że prace budowlane zostaną zakończone do końca sierpnia. Rurociąg jest już w 98 procentach gotowy” – powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Handelsblatt” szef spółki Nord Stream II, Matthias Warnig.

Gazociąg wciąż jest spornym przedsięwzięciem. Jego budowie – oprócz Polski i krajów bałtyckich – sprzeciwia się Ukraina. Kraj ten stoi na stanowisku, że Nord Stream II to energetyczne zagrożenie i pułapka pod względem bezpieczeństwa.  Wsparcie Ukrainie w sporze o gazociąg obiecują Niemcy. W poniedziałek kanclerz Angela Merkel spotkała się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. W trackie rozmowy potwierdziła, że gwarantuje tranzyt gazu przez Ukrainę.

– Dla nas Ukraina jest i pozostanie krajem tranzytowym, nawet jeśli Nord Stream II ma zostać ukończony. Po stronie ukraińskiej są poważne obawy. Traktujemy je poważnie i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby było bardzo jasne, że Nord Stream 2 nie zastępuje obiecanych dostaw tranzytowych przez Ukrainę – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

W czwartek niemiecka kanclerz spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Na razie USA zawiesiły sankcje wobec spornego gazociągu. Niewykluczone, że wciąż mogą je wprowadzić, tym bardziej, że obawiają się zbyt silnego uzależnienia Europy od rosyjskiego gazu.

 

TV Trwam News

drukuj