źródło Muzeum Pamięci Sybiru

Noc Muzeów. Co przygotowały poszczególne placówki?

Przed nami Noc Muzeów. W całej Polsce możliwe będzie nocne zwiedzanie instytucji publicznych, uczelni, instytutów naukowych, centrów nauki oraz muzeów. Wstęp będzie darmowy lub za symboliczną opłatą.

W Warszawie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza na Romantyczną Noc Muzeów. Na odwiedzających dziedziniec resortu przy Krakowskim Przedmieściu czekają pokazy filmów VR, strefa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 oraz koncert. Wśród atrakcji są również sale reprezentacyjne Belwederu, m.in. Marmurowa, Lustrzana, Pompejańska oraz zrekonstruowany gabinet marszałka Józefa Piłsudskiego.

Noc Muzeów organizowana jest w całej Polsce. W Muzeum Narodowym w Lublinie uczestnicy będą mogli zobaczyć wystawę pod hasłem „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”, podczas której prezentowane są obrazy autorki pochodzące z prywatnych kolekcji oraz muzeów z Francji. Na zwiedzanie dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich zaprasza z kolei Muzeum Narodowe w Kielcach. We Wrocławiu będzie można m.in. odwiedzić Aulę Leopoldyńską, a w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie odbędzie się prezentacja XVIII-wiecznego rękopisu „Monachomachii, czyli Wojny mnichów” autorstwa Ignacego Krasickiego. W Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku będzie można zwiedzić wystawę stałą ze specjalną ścieżką tematyczną „W sowieckim piekle”. Białostocka placówka rozpocznie dziś swój nowy cykl „Eksponat miesiąca”, w ramach którego będzie prezentować obiekty ze swoich zbiorów. Na fasadzie budynku muzeum odbędzie się animacja świetlna pod hasłem „Polski Sybir przez lata i pokolenia”.

Swoją ofertę na Noc Muzeów przygotował też resort edukacji i nauki.

– Serdecznie zapraszam do odwiedzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki podczas tegorocznej Nocy Muzeów. W Noc Muzeów dorośli i dzieci będą mogli eksperymentować, korzystając z interaktywnych eksponatów wystawy „Eksperymentuj!”. Dzięki nim przekonają się, jak działają prawa fizyki i jak zbudowane jest ludzkie ciało. Z kolei osoby odwiedzające Naukobus programu „Być jak Ignacy”, który będzie na Państwa czekać na ulicy Hożej, będą mogły wziąć udział w pasjonujących warsztatach i zajęciach naukowych. Czekamy na Państwa w sobotę 14 maja od godz. 19.00 – zapraszał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl