Nigeria: W atakach islamistów w ostatnich dniach zginęło około stu żołnierzy

Około stu żołnierzy zginęło w atakach przeprowadzonych przez islamistów na północnym wschodzie Nigerii w ostatnich dniach – podaje w czwartek Reuters, powołując się na źródła w służbach bezpieczeństwa.

Wcześniej tego dnia nigeryjski rząd zawiesił obrady, by uczcić pamięć 44 żołnierzy zabitych w niedzielnym ataku w Metele w stanie Borno.

W ostatnich miesiącach w atakach islamistów w tym regionie zginęło kilkuset żołnierzy.

Nigeria od dziewięciu lat wstrząsana jest terrorystyczną działalnością organizacji dżihadystycznej Boko Haram, która zabiła już ponad 27 tys. osób, a ponad dwa miliony zmusiła do opuszczenia miejsc zamieszkania.

Chociaż nigeryjski rząd twierdzi, że od końca 2015 roku Boko Haram zostało w większości pokonane, dżihadyści wciąż są w stanie atakować w mieście Maiduguri, stolicy stanu Borno, i wokół niego, a także na większości obszaru północno-wschodniej Nigerii – wskazuje Reuters.

Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiało sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia. W 2009 roku organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl