Nieszczelny system głosowania korespondencyjnego dla każdego?

Umożliwienie wszystkim wyborcom głosowania korespondencyjnego przewiduje projekt noweli Kodeksu wyborczego autorstwa klubu PO. „Zasadniczą wadą tego systemu głosowania jest jego nieszczelność” – akcentuje poseł Wojciech Szarama.

Dotychczas głosować korespondencyjnie mogli w kraju jedynie wyborcy niepełnosprawni. Zmiany mają dotyczyć wyborów do Sejmu, Senatu, prezydenckich oraz samorządowych. PO zakłada, że po raz pierwszy powszechne głosowanie korespondencyjne możliwe byłoby w wyborach samorządowych w 2014 r.

Wyborca chcący głosować korespondencyjnie w kraju będzie zgłaszał taki zamiar wójtowi, a za granicą – konsulowi. Otrzyma wówczas pakiet wyborczy zawierający m.in. kartę do głosowania wraz z instrukcją głosowania korespondencyjnego.

Jak zauważa poseł Wojciech Szarama – zasadniczą wadą tego systemu głosowania jest jego nieszczelność oraz brak odpowiednich zabezpieczeń.

– Pomysł Platformy Obywatelskiej nie jest nowym pomysłem. Te pomysły były już odrzucane, gdyż były wątpliwości co do zgodności tych projektów z Konstytucją. PO za wszelką cenę próbuje wprowadzić pewne zamieszanie do procesów wyborczych widząc swoje słabnące notowania, swoją słabnącą pozycję. Zasadniczą wadą tego systemu głosowania jest jego nieszczelność, brak odpowiednich zabezpieczeń. W trakcie ostatnich wyborów PO na przewodniczącego tej partii, dziennikarze wykazali, że system – mimo rozległych zabezpieczeń – jest nieszczelny i mogą głosować osoby nieupoważnione, osoby niepowołane. Oprócz tego zarzutu naruszania bezpośredniości wyborów można postawić również szereg zarzutów natury technicznej – powiedział poseł Wojciech Szarama.   

Poseł zwraca również uwagę na kwestię ważności wyborów. Wyjaśnił on, że istotne jest to, aby oddawać swój głos w sposób świadomy, racjonalny i zgodny ze swoim sumieniem.

– Wybory są tak ważną rzeczą w życiu kraju, w życiu każdego człowieka, że raz na cztery lata powinniśmy się zmobilizować i pójść do urn. To jest bardzo ważna rzecz, żeby oddawać głosy w sposób świadomy, racjonalny, zgodny ze swoim sumieniem. Pseudonowinki nie są nam do niczego potrzebne, mogą one wprowadzić w dodatkowe zamieszanie i doprowadzić do tego, że każde wybory będą kwestionowane; dlatego, że pojawił się zarzut fałszerstwa – akcentuje poseł Wojciech Szarama.

Nowela ma również spowodować, że w każdym lokalu wyborczym dostępne będą nakładki w alfabecie Braille’a na karty do głosowania. Również wyborca głosujący korespondencyjnie będzie mógł zażądać przesłania mu wraz z pakietem wyborczym takich nakładek.

PO postuluje ponadto, aby Państwowa Komisja Wyborcza mogła przyjąć z zastrzeżeniami sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego, który pozyskał lub wydatkował środki finansowe z naruszeniem przepisów – pod warunkiem, że suma zakwestionowanych środków nie przekroczy 1 proc. ogólnej kwoty przychodów komitetu wyborczego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl