Niemiecko-austriackie konsorcjum firm rozbuduje Terminal LNG w Świnoujściu

Niemiecko-austriackie konsorcjum firm rozbuduje Terminal LNG w Świnoujściu. Wykonawca podpisał już umowy ze spółką zależną Gaz-System Polskie LNG i Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Zakres umów obejmuje m.in. opracowanie dokumentacji projektowej i prace budowlane. Rozbudowa będzie składała się m.in. z budowy trzeciego zbiornika na gaz oraz drugiego nabrzeża do rozładunku i załadunku statków.

Pozwoli to na zwiększenie częstotliwości dostaw i rozwój LNG małej skali. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, minister Piotr Naimski wskazał, że to kolejny element realizacji rządowej strategii.

– Gazoport w Świnoujściu jest wykorzystywany najlepiej w porównaniu z innymi gazoportami w Europie. Rozbudowujemy jego możliwości o 50 procent. Możliwość przyjmowania o połowę jeszcze większej ilości gazu znacznie zwiększa funkcjonalność naszego gazoportu. Tak naprawdę w połączeniu z gazociągiem Baltic Pipe, który będzie oddany do 2022 roku do użytkowania, pozwala zaopatrzyć wszystkich odbiorców w Polsce w gaz z bezpiecznych źródeł, innych niż dotychczasowe – zwrócił uwagę Piotr Naimski.

Termin zakończenia inwestycji planowany jest na 2023 r. Wartość umów na realizację rozbudowy to prawie 2 mld zł. Inwestycja została objęta dofinansowaniem w kwocie do 461 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl