Niemieckie autostrady będą płatne

Od 1 stycznia 2016 roku za przejazd po niemieckich autostradach będzie pobierana opłata. Zgodnie z decyzją władz, bezpłatny będzie przejazd innymi niemieckimi drogami.

Według wstępnego projektu za 10–dniową winietę cudzoziemcy zapłacą 10 euro, a za 60–dniową – 30 euro. W sprzedaży będzie również dostępna winieta roczna. Jej cena ma nie przekraczać 130 euro. Winiety będą dostępne w tradycyjnej sprzedaży w formie naklejek na szybę np. na stacjach benzynowych, ale także w Internecie. Resort transportu szacuje, że niemiecki budżet zyska rocznie pół miliarda euro.

Alexander Dobrindt, minister transportu Republiki Federalnej Niemiec podkreślił, że wraz ze wzrostem przewozów, droższe staje się utrzymanie i rozwój infrastruktury.

– Nasze analizy wskazują, że musimy się spodziewać wzrostu przewozów towarowych na drogach o 40 procent w ciągu najbliższych 15 lat. Będzie to również wymagać zwiększenia kosztów utrzymania i oczywiście kosztów związanych z rozwojem infrastruktury. Uda się to zrobić lepiej dzięki dodatkowym środkom finansowym od użytkowników autostrad. Jest to nasz wspólny cel, dlatego jestem pewien, że otrzymamy pozytywną odpowiedź z Brukseli w najbliższych tygodniach – powiedział Alexander Dobrindt.

Za przejazdy po swoich autostradach zapłacą również obywatele Niemiec. Opłaty będą jednak odliczane od ich rocznego podatku za samochód. Po protestach landów granicznych zrezygnowano z pomysłu pobierania pieniędzy za przejazdy na pozostałych niemieckich drogach. Lokalne władze obawiały się, że może mieć to negatywny wpływ na ruch graniczny i spowoduje straty w turystyce i gospodarce. Wszystkie prace legislacyjne mają zostać zakończone w przyszłym roku. Za przejazd po niemieckich autostradach od 2005 roku płacą kierowcy samochodów ciężarowych.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl