fot. pixabay.com

Niemiecki urząd statystyczny: W 2020 roku było znacznie więcej zgonów niż urodzeń

W roku 2020, czyli w pierwszym roku pandemii koronawirusa, liczba urodzeń w Niemczech spadła, a liczba zgonów znacząco wzrosła. Zarejestrowano o 10 proc. mniej zawartych małżeństw – podał Federalny Urząd Statystyczny.

W 2020 roku zmarło w Niemczech około 986 tys. osób, o 46 tys. (5 proc.) więcej niż w 2019 roku – informuje telewizja ARD.

„Część tego wzrostu wynika ze względów kalendarzowych i demograficznych.(…) Rok 2020 był rokiem przestępnym, więc dodatkowy dzień oznacza wzrost o około 3 tys. zgonów w porównaniu z rokiem poprzednim” – wyjaśniają statystycy.

Ze względu na tendencję do wydłużania się średniej długości życia i związane z tym przesunięcia w strukturze wiekowej społeczeństwa oczekiwano wzrostu zgonów o około jeden do dwóch procent.

Statystycy nie sprecyzowali, jak duży wpływ na śmiertelność miała pandemia koronawirusa. Według Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) do tej pory w związku z COVID-19 zmarły w Niemczech 81 624 osoby.

W ubiegłym roku urodziło się w RFN około 773 tys. dzieci. Jest to około 5 tys. (0,6 proc.) mniej niż w roku 2019. Była to kontynuacja trendu spadkowego, który rozpoczął się po 2016 roku. Jednak zdaniem statystyków „pandemia koronawirusa najwyraźniej nie miała wpływu na ogólny wskaźnik urodzeń w 2020 roku”.

W 2020 roku zarejestrowano około 373 tys. małżeństw cywilnych, czyli o 43 tys. (10 proc.) mniej niż w 2019 roku. Spadek był szczególnie wyraźny w kwietniu, na poziomie około 37 proc., bowiem urzędy stanu cywilnego zostały z powodu pandemii zamknięte w połowie marca.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl