fot. pixabay.com

Niemieccy lekarze piszą do biskupów: Nie ma medycznych przesłanek, by zakazywać udzielania Komunii Świętej do ust

Niemieccy księża biskupi oficjalnie zakazali udzielania wiernym Komunii Świętej w sposób tradycyjny – do ust. W związku z powyższym grupa lekarzy wystosowała oficjalny apel do tamtejszego episkopatu, akcentując, że takie ograniczenie nie ma medycznego uzasadnienia i czas już je znieść.

Pod apelem w sprawie przywrócenia tradycyjnego sposobu przyjmowania Komunii Świętej do ust podpisało się 27 lekarzy różnych specjalizacji.

„Po zniesieniu zakazu udzielania Komunii Świętej na język w Austrii myśleliśmy, że taki sposób udzielania Komunii zostanie wkrótce dozwolony także i w naszym kraju. Tak się jednak nie stało mimo upływu tygodni” – wskazał w rozmowie z LifeSiteNews jeden z inicjatorów listu, pragnący zachować anonimowość.

Niemieccy lekarze wskazują w tym kontekście m.in. na prace wirusologa prof. Michaela Roggendorfa, zajmującego się kwestią zarządzania kryzysowego w obliczu COVID-19. Jak argumentują lekarze, analizując obecne regulacje kościelne pod względem potencjalnego zagrożenia zauważyć trzeba, że na rękach wiernych także znajdują się wirusy i bakterie – z tego też powodu nie sposób traktować udzielania Komunii do rąk wiernych jako bezpieczniejszą „epidemicznie” alternatywę.

Sygnatariusze apelu argumentują, że w przypadku udzielania Komunii Świętej do ust szafarz posiada możliwość puryfikacji i odkażenia dłoni. Poza tym, w przypadku tradycyjnej formy otwarcie ust zazwyczaj wiąże się z dokonaniem wdechu powietrza, co zmniejsza ryzyko ekspozycji na wirusa. Podobnie, jak to ma miejsce w przypadku przyjęcia postawy klęczącej.

lifesitenews.com/Polonia Christiana/TV Trwam News

drukuj