fot. Bundesarchiv

Niemcy zrekompensują niewolę byłym czerwonoarmistom

Niemcy chcą przyznać finansowe rekompensaty byłym żołnierzom Armii Czerwonej, którzy w czasie wojny przebywali w niewoli niemieckiej. W ustawie budżetowej na ten cel zarezerwowano 10 mln euro – poinformowali przedstawiciele klubów parlamentarnych w Bundestagu.

Zieloni wraz z lewicą od dawna zabiegali o zadośćuczynienie dla byłych jeńców wojennych. Oba największe kluby – chrześcijańscy demokraci i socjaldemokraci wyrazili zgodę na wyasygnowanie środków na ten cel.

Martin Schaefer, rzecznik MSZ, powiedział, że pomocą finansowa mają być objęci nie tylko byli jeńcy będący obecnie obywatelami Rosji, lecz także obywatele innych krajów dawnego ZSRR, w tym także Ukraińcy.

Prof. Mieczysław Ryba, historyk ocenia, że ten ruch ma na celu ocieplenie napiętych stosunków między Moskwą a Berlinem.

– Niemcy w czasie II wojny światowej postępowali z jeńcami sowieckimi w sposób niezwykle zbrodniczy. Te obozy jenieckie praktycznie nie różniły się od obozów koncentracyjnych. To jest fakt. Natomiast przecież robili to nie tylko w stosunku do jeńców sowieckich. Pytanie: co, jeśli bierzemy pod uwagę jeńców polskich lub więźniów obozów koncentracyjnych z Polski? Jeśli jest więc taki ruch, to on absolutnie wpisuje się jednak w pewną politykę ocieplenia stosunków z Rosją – mówi prof. Mieczysław Ryba.

Z medialnych informacji wynika, że zasiłek otrzymałoby nawet 4 tys. osób.  Każda z nich ma jednorazowo dostać 2,5 tys. euro. Od zakończenia wojny, RFN wypłaciła byłym ofiarom III Rzeszy 72 mld euro.

RIRM

drukuj